رسانه‌های اجتماعی؛ تصویر دختری که عنوان تصویر دختر ذبیح‌الله مجاهد را به خود اختصاص داد

Misleading National

 شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان با نشر تصویر یک دختر خانم ادعا کرده‌اند که وی دختر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان بوده و به تازه‌گی برای انجام ماموریت وارد کابل شده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو نشان می‌دهد که این تصویر در اینترنت از سوی شماری از افراد دیگر نیز به کار گرفته شده است و هویت واقعی این دختر خانم تاکنون مشخص نشده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان با نشر تصویر یک دختر خانم ادعا کرده‌اند که وی دختر ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان بوده و به تازه‌گی جهت انجام ماموریت به کابل رفته است. در یادداشت‌های کاربران دیدگاه یکسان در پیوند به سن و سوابق تحصیلی این دختر خانم وجود ندارد. شماری از کاربران سن وی را 22 سال تعریف کرده و گفته‌اند که وی مدرک لیسانس از ادبیات زبان عربی از جامعه اسلامیه، اسلام آباد دارد. به نقل از این دسته کاربران وی پس از بیست سال به افغانستان برگشته است و ماموریت انسجام دختران افغان را به عهده دارد. کاربران گفته‌اند که وی به کشورهای روسیه، قطر و انگلستان نیز سفر کرده است. 

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\24.Nov.2021\The claim`s Screenshots .png

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-Link

و اما؛ دسته دیگری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از او به عنوان ترینا نام برده و گفته‌اند که وی 25 سال سن دارد. به نقل از این دسته کاربران او مدرک لیسانس ادبیات زبان انگلیسی خویش را از جامعه اسلام آباد بدست آورده است. آنان هم‌چنان گفته‌اند که وی پس از 18 سال به افغانستان برگشته و اکنون در یکی از بخش‌های ریاست امنیت ملی گماشته شده است. کاربران گفته‌اند که او هم‌چنان به کشورهای روسیه، عربستان، قطر و چین سفر کرده است. 

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\24.Nov.2021\The Claim`s Screenshots .png

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو نشان می‌دهد که کاربران با نشر یادداشت‌های دوگانه، تصویری از یک دختر خانم بی‌نام و نشان را منتشر کرده‌اند. بر اساس جستجوی فاکت‌کریسیندو در موتورهای جستجوی تصاویر هیچ اطلاع درست و معتبر راجع به وی منتشر نشده است و یگانه مدرکی که فاکت‌کریسیندو بدست آورده در وبسایت justlearn.com منتشر شده است. در این وبسایت تصویر این دختر خانم به اسم هلا منتشر شده است. در این وبسایت هم‌چنان گفته شده است که او دانشجو و از کشور مراکش است. به نقل از یادداشتی که در این وبسایت منتشر شده است او مدرس و ترجمان زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسوی است.

فاکت‌کریسیندو این یافته‌ها را نهایی نمی‌پندارد و در صورت دست‌یابی به اطلاعات جدید در پیوند به این ادعا و تصویر این یادداشت نیز به‌روز می‌شود.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\24.Nov.2021\Hala on justlearn.png

Justlearn / Archived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران تصویری از یک دختر خانم بی‌نام و نشان را به عنوان تصویر دختر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان منتشر کرده‌اند.

Avatar

عنوان: رسانه‌های اجتماعی؛ تصویر دختری که عنوان تصویر دختر ذبیح‌الله مجاهد را به خود اختصاص داد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *