هم‌زمان با نشر خبر دست‌گیری یک مرد اندونیزیایی که با لباس زنانه قصد سفر را داشت کاربران تصویرهای نا مرتبط را منتشر کرده‌اند

International Missing Context

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان از دست‌گیری یک مرد اندونیزیایی مبتلا به ویروس کرونا که با لباس زنانه قصد سفر را داشته است خبر داده‌اند. هم‌زمان با این خبر کاربران دو تصویری را که روایت‌گر دو مکان و مردمان متفاوت اند نیز منتشر کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که کاربران هم‎زمان با نشر این خبر تصویرهای نامرتبط را همه‌گانی کرده‌اند. تصویر اولی از یک طیاره آمریکایی است که در آن مردی به علت داشتن کوید19 در جریان سفر با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند و تصویر دومی از افراد وابسته به گروه داعش است که در ولایت ننگرهار بازداشت شده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان از دست‌گیری مرد اندونیزیایی مبتلا به ویروس کرونا که با لباس زنانه قصد سفر را داشت خبر داده‌اند. کاربران هم‌زمان با نشر این خبر دو تصویر را هم‌چنان همه‌گانی کرده‌اند. کاربران این خبر و تصاویر را از 24 جولای 2021 میلادی به این سو منتشر کرده‌اند. نخستین تصویری که از سوی کاربران منتشر شده است روایت‌گر یک رویداد در داخل یک هواپیما است و تصویر دومی حاکی از بازداشت مردانی است که لباس زنانه بر تن کرده‌اند. در خبری که از سوی کاربران منتشر شد آمده است: ” دامنه‌ای میراث ط‌البان به اندونیزیا رسید؛ یک مرد اندونیزیایی مبتلا به ویروس کرونا که به ‌جای خانمش سوار طیاره شده بود، در آسمان بازداشت شد“.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\24.07.2021\An Indonesian man arrested during the trip.png

FacebookFacebook
Archived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر نشان می‌دهد که کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با انتشار خبر دست‌گیری یک مرد اندونیزیایی مبتلا به ویروس کرونا که با لباس زنانه قصد سفر را داشته است، دو تصویر نامرتبط را همه‌گانی کرده‌اند. شماری از رسانه‌ها این تصویرها را در سال‌های قبل نیز منتشر کرده‌اند. نخستین تصویر حاکی از مرگ یک مسافر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در یک هواپیمای آمریکای است. در تصویر دومی افراد وابسته به گروه داعش مشاهده می‌شود که از سوی نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار افغانستان بازداشت شده‌اند.

در 23 دسامبر 2020 نیویارک پست (NewYorkPost) با نشر تصویر اولی گزارش داده است که یک مسافر در جریان پرواز از اورلاندو به مقصد لس‌آنجلس در هواپیمای یونایتد ایرلاینز(United Airlines) جان باخته است. به نقل از گزارش در آن پرواز، هواپیما حامل 200 مسافر دیگر نیز بوده است و سپس از وخیم شدن وضعیت صحی یکی از مسافران هواپیما فرود اضطراری کرده است. در گزارش از ایسیاس‌هرناندز(Isaias Hernandez) 69 ساله به عنوان کسی که در آن پرواز جان باخت، نام برده شده است. بر اساس گزارش نشر شده فردای مرگ هرناندز مشخص شده است که وی به علت ابتلا به ویروس کرونا جان باخته است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\24.07.2021\EMT who gave CPR to United passenger with COVID-19 says he now has symptoms.png

NewYork-Post / Archived-Link

در همین حال، تصویر دومی در 6 نوامبر 2019 از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) نیز منتشر شده است. در خبری که این خبرگزاری هم‌زمان با تصویر منتشر کرد گفته شده است که چهار داعشی با لباس زنانه هنگام فرار در ولایت ننگرهار بازداشت شده‌اند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\24.07.2021\Four ISIS members in women's clothing were arrested while fleeing Nangarhar.png

AvaPress / Archived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویرهای نامرتبط را هم‌زمان با خبر دست‌گیری یک مرد اندونیزیایی مبتلا به ویروس کرونا که با پوشیدن لباس زنانه قصد سفر را داشت منتشر کرده‌اند.

Avatar

عنوان: هم‌زمان با نشر خبر دست‌گیری یک مرد اندونیزیایی که با لباس زنانه قصد سفر را داشت کاربران تصویرهای نا مرتبط را منتشر کرده‌اند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Missing Context

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *