تصویری از یک تراجنسی پاکستانی به عنوان تصویر دختر نجیب الله علی‌خیل منتشر شد

International Partly False

شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی از ربوده شدن دختر نجیب الله علی‌خیل، سفیر افغانستان در پاکستان خبر داده‌اند. آنان هم‌زمان با این خبر تصویری از یک خانم را نیز منتشر کرده و آن را سلسله علی‌خیل، دختر سفیر افغانستان مقیم در پاکستان عنوان کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که کاربران تصویری از یک ترانس پاکستانی را به عنوان تصویر دختر نجیب الله علی‌خیل منتشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر خبر ربوده شدن دختر نجیب الله علی‌خیل، سفیر افغانستان در پاکستان تصویری از یک خانم را نیز منتشر کرده‌اند. در این تصویر خانمی با صورت خون‌آلود که مورد ضرب و شتم قرار گرفته است مشاهده می‌شود. کاربران این تصویر را از 17 جولای سال روان میلادی به این‌سو همه‌گانی کرده‌اند. در خبری که از سوی کاربران منتشر شد گفته شده است که سلسله علی‌خیل 26 ساله دختر نجیب الله علی‌خیل، سفیر افغانستان در پاکستان از سوی افراد ناشناس ربوده شده است. به نقل از این خبر وی سپس از 5 ساعت غیابت با صورت مجروح دوباره پیدا شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\23.07.2021\Selsela AliKhil, duaghter of Najibullah AliKhil .png

FacebookFacebookFacebook
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر نشان می‌دهد که کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویری از یک تیک‌تاکر و تراجنسی پاکستانی را به عنوان تصویر سلسله علی‌خیل، دختر نجیب الله علی‌خیل منتشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو این ترانس پاکستانی تصویرش را در 16 جولای 2021 میلادی در صفحه‌ای فیس‌بوکش منتشر کرده است.

در 16 جولای سال روان میلادی Gul Chahat، صفحه فیس‌بوکی که به این ترانس پاکستانی متعلق است هم‌چنان این تصویر را منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر تصویر یادداشتی مبنی بر عدم رسیده‌گی و وضعیت بد آنان در پاکستان نیز نگاشته شده است. در یادداشت آمده است که حکومت پاکستان فقط برای اشخاص سرمایه‌دار ارزش قایل است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\23.07.2021\Gul Chahat - Government is only for rich people.png

Facebook / Archived-Link 

در همین حال در 16 جولای سال روان میلادی Gul Chahat در کانال یوتیوبی که متعلق به وی است نیز ویدیوی را بارگذاری کرده است. Gul Chahat در این ویدیو از ظلمی که بر وی صورت گرفته است سخن می‌راند. 

بیشتر را از زبان وی در این ویدیو بیننده باشید:

از سوی دیگر، وایرال شدن تصویر این ترانس پاکستانی به عنوان تصویر سلسله علی‌خیل واکنش نجیب الله علی‌خیل، سفیر افغانستان در پاکستان را هم‌چنان برانگیخته است. نجیب الله علی‌خیل در تویتی با نشر تصویر دخترش گفته است که در شبکه‌های اجتماعی تصویر شخص دیگری به عنوان تصویر دختر وی منتشر شده است و از همین‌رو وی تصویر سلسله علی‌خیل را در صفحه‌اش همه‌گانی کرده است.

تویت نجیب الله علی‌خیل:

برای وضاحت بیشتر تصویری از سلسله علی‌خیل، دختر سفیر افغانستان مقیم در پاکستان و تصویری از گل‌چاهت، تراجنسی پاکستانی را در کنار هم قرار داده‌ایم.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\23.07.2021\سلسله علی_خیل.png

نتیجه‌گیری: کاربران تصویری از یک تیک‌تاکر و تراجنسی پاکستانی را به عنوان تصویر سلسله علی‌خیل، دختر سفیر افغانستان مقیم در پاکستان منتشر کرده‌اند.

Avatar

عنوان: تصویری از یک تراجنسی پاکستانی به عنوان تصویر دختر نجیب الله علی‌خیل منتشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Partly False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *