تصویرهای شبه نظامیان دولت اسلامی به عنوان تصاویر اعضای گروه طالبان منتشر شد

False Terrorism

کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان با نشر تصویرهای جنگجویان و افراد وابسته به گروه‌های مخالف حکومت این کشور اذعان کرده‌اند که آنان اعضای گروه طالبان بوده و با سلاح‌های دست داشته‌ای شان به حکومت افغانستان تسلیم شده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که تصویرهای نشر شده، تصاویر شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) بوده که در سال‌های قبل به حکومت افغانستان تسلیم شده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویرهای جنگجویان وابسته به گروه‌های مخالف این کشور را منتشر کرده‌اند. در این تصویرها افرادی مشاهده می‌شوند که با سلاح‌های دست داشته‌ای شان به حکومت تسلیم شده‌اند. کاربران این تصویرها را در (22 جون 2021) منتشر کرده‌اند. آنان با نشر این تصویرها ادعا کرده‌اند که بیش از 200 جنگجوی طالب در ولایت‌های شمال افغانستان به حکومت این کشور تسلیم شده‌اند. کاربران هم‌چنان گفته‌اند که افراد تسلیم شده تجهیزات جنگی شان‌را نیز به حکومت افغانستان سپرده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\24.06.2021\More Than 200 Talibs Have Surrendered To The Afghan Government.png

FacebookFacebookFacebook
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که تصویرهای نشر شده، تصاویر افراد وابسته به گروه داعش بوده و این افراد در حدود سه سال قبل به حکومت افغانستان تسلیم شده‌اند. فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) با استفاده از ابزارهای جستجوی تصاویر در مورد هر تصویر تحقیق کرده است و یافته‌های این تحقیق در زیر به اشتراک گذاشته شده است.

تصویر نخست: نخستین تصویر را اسپوتنیک در سال 2019 منتشر کرده است. اسپوتنیک هم‎زمان با نشر این تصویر گزارش داده است که یک هزار و 450 داعشی در جریان یک ماه گذشته در ولایت ننگرهار به حکومت افغانستان تسلیم شده‌اند. در این گزارش به نقل از وزارت امور داخله افغانستان گفته شده است که در میان افراد تسلیم شده، شماری از اتباع کشورهای دیگر نیز شامل اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\24.06.2021\1450 ISIS surrendered in Nangarhar in the past month.png

Sputnik / Archived-Link

تصویر دومی: دومین تصویر را وبسایت GettyImages زیر عنوان «افغانستان ایالت اسلامی» منتشر کرده است. به نقل از GettyImages این تصویر در 17 نوامبر 2019 ثبت شده و امتیاز(کردت) آن به شخص نورالله شیرزاد داده شده است.

در جزییات این تصویر گفته شده است که در جریان دوهفته‌ای قبل بیش از 225 شبه نظامی دولت اسلامی(داعش) به همراه خانواده‌های شان در ولایت ننگرهار به حکومت افغانستان تسلیم شده‌اند. در این یادداشت هم‌چنان گفته شده است که افراد تسلیم شده تجهیزات جنگی و سلاح‌های دست داشته شان‌را نیز به حکومت افغانستان سپرده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\24.06.2021\In this photograoh taken on November 17, 2019 members of the Islamic State (IS) group stand alongside their weapons, following they surrender to Afghanistan's government in Jalalabad, capital of Nangarhar Province.png

GettyImages / Archived-Link

نتیجه‌گیری: تصویرهای شبه نظامیان داعش که در حدود سه سال قبل در ولایت ننگرهار به نیروهای افغان تسلیم شده‌اند به عنوان تصاویر طالبان تسلیم شده منتشر شد.

Avatar

عنوان: تصویرهای شبه نظامیان دولت اسلامی به عنوان تصاویر اعضای گروه طالبان منتشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *