از بغداد تا به سرپل؛ هاموی آمریکایی‌ها یا تانک نظامیان افغانستان؟

False Terrorism

تصویری که از سوی شماری از رسانه‌های افغانستان به عنوان تصویر تانک نظامیان افغان عنوان شده‌است. آنان در گزارشی که به نشر رسانیده‌اند از این تصویر به عنوان تصویر رویداد استفاده کرده‌اند. در گزارشی که از سوی آنان به نشر رسیده‌است گفته شده که در اثر برخورد تانک نظامیان افغان با یک ماین کنار جاده در مسیر شاهراه صیاد-سرپل 5 نفر از نظامیان افغان کشته و زخمی شده‌است.

ادعا: در (31 مارچ 2021) شماری از رسانه‌های افغانستان گزارش دادند که یک تانک نظامیان افغان در مسیر شاهراه صیاد-سرپل با ماین کنار جاده برخورد کرده‌ و در اثر این برخورد 5 نفر از این نظامیان کشته و زخمی شده‌است. آنان هم‌چنان تصویری از یک هاموی که در حال سوختن است را همراه با این گزارش منتشر کردند و از آن به عنوان تصویر رویداد استفاده کرده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\31.03.2021\Claim.png

Facebook / Archive-Link

بررسی واقعیت: جستجوهای ما در موتورهای جستجوگر تصاویر نشان می‌دهد که تصویر نشر شده از تانک نظامیان افغان نیست. این تصویر از یک هاموی نظامیان آمریکایی است که در عراق به آتش کشیده شده‌است. در (14 جولای 2015) سایت Militarytimes این تصویر را نشر کرد. این سایت با نشر این تصویر بیان کرده‌است که این وسیله نقیله نظامیان آمریکایی در نزدیکی سامرا و در 95 کیلومتری بغداد از اثر انفجار بمب کنار جاده آتش گرفته‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\Fact.png

برای مشاهده – Militarytimes.com / Archived-Link

در همین حال، این تصویر از سوی سایت Marinecorpstimes نیز به نشر رسیده‌است. این سایت تصویری از این هاموی در حال سوختن را در (20 نوامبر 2017) به نشر رسانید. زیر نویسی که این سایت نگاشته است نشان می‌دهد که این وسیله نقلیه نظامی ایالات متحده در عراق در سال 2007 آتش گرفته‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\FactCheck.png

برای مشاهده – Marinecorpstimes.com / Archived-Link

نتیجه‌گیری: تصویری از یک وسیله نقلیه نظامیان آمریکایی که در عراق در سال 2007 از اثر انفجار بمب کنار جاده آتش گرفته‌است به عنوان تصویر وسیله نقلیه نظامیان افغانستان منتشر شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *