نشر عکس اشتباه یکی از میدان‌های‌ هوایی انگلستان منحیث میدان هوایی لوگر

Aviation False

رادیو تلویزیون ملی افغانستان یک عکس میدان هوایی را با خبر «ساخت میدان هوایی لوگر» یکجا نشر کرد که سر و صدا را در صفحات اجتماعی نیز به دنبال داشته است. 

Diagram

Description automatically generated

گفته می‌شود که عکس نشر شده مربوط میدان هوایی لوگر نمی‌باشد.

در این خبر آمده است: «میدان هوایی بین‌المللی لوگر یکی از بزرگترین میدان‌های هوایی کشور به شمار می‌رود که در بستر ۲۰هزار جریب زمین ساخته می‌شود. این میدان هوایی به هزینه‌ی مجموعی حدود دو میلیارد دالر تا سال ۲۰۳۵ ساخته خواهد شد».

بیایید بدانیم که آیا عکس نشرشده مربوط میدان هوایی لوگر است یا از کدام جای دیگر؟ 

بررسی واقعیت:

فاکت کریسیندو-افغانستان این عکس را از طریق گوگل و جستجوی معکوس تصویر گوگل یا Google Reverse Image بررسی کرد تا معلوم کند که منبع اصلی عکس از کجا است و چه وقت نشر شده است.

بعد از تحقیق دریافتیم که این عکس مربوط نقشه میدان‌هوایی گاتویک انگلستان است و ربطی به نقشه سروی میدان هوایی لوگر که قرار است ساخته شود، ندارد. 

Diagram

Description automatically generated

عکس: گرفته شده از وبسایت cgartchitect.com که نشان می‌دهد مربوط به میدان هوایی گاتویک انگلستان است.

لینک وبسایت

قابل یادآوری است که این عکس قبلا توسط یک وبسایت انجینری دیگر نیز نشر شده است. این وبسایت در یک مقاله‌ی خود اجزای یک میدان هوایی را معرفی کرده است که از این عکس در آن استفاده شده است.

لینک آرشیف‌شده وبسایت

از سوی دیگر، این عکس در بعضی وبسایت‌های خبررسانی داخلی دیگر مثل تاند و اطلاعات روز نیز استفاده شده است. اگرچه اطلاعات روز حالا این عکس را از وبسایت خود حذف کرده است اما در وبسایت تاند هنوز هم دیده می‌شود. 

لینک آرشیف‌شده 
Text

Description automatically generated

عکس صفحه اطلاعات روز که به این خبر پرداخته است و عکس قبلی را از خبر حذف کرده است.

گفتنی است که خبر بازسازی میدان هوایی لوگر توسط یکی از خبرگزاری‌های ایران به نام «ایرنا» نیز نشر شده‌است که در آن عکس اشتباه‌ همراه با لوگوی تلویزیون ملی نیز دیده می‌شود. این خبرگزاری با سرخط «افغانستان فرودگاه دو میلیارد دالری می‌سازد» به این خبر پرداخته است.

لینک آرشیف‌شده وبسایت

شبکه‌های اجتماعی

در اوایل رادیو تلویزیون ملی افغانستان از طریق صفحه‌های فیسبوک و تویتر خود خبر ساخت میدان هوایی لوگر را با عکس اشتباه نشر کرد. این خبر بعد از نشر در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد. در این خبر گفته شده است که کار آغاز سروی برای ساخت میدان هوایی لوگر آغاز شد. در خبر همچنان آمده است که این میدان هوایی یکی از میدان‌های هوایی بزرگ در کشور خواهد بود.

Diagram

Description automatically generated

عکس: گرفته شده از صفحه فیسبوک رادیو تلویزیون ملی افغانستان

 رادیو تلویزون ملی افغانستان در یک تویت دیگر به تاریخ ۱۰ فبروری سال روان به تصحیح خبر پرداخته است و به جای عکس اشتباه از عکس عبدالقیوم رحیمی، والی ولایت لوگر کار گرفته‌است. این شبکه عکس قبلی را که اشتباه بود از صفحه خود حذف کرده‌است.

در این عکس آقای رحیمی به شماری از مردم ایستاده است و در دست‌اش یک نقشه دیده می‌شود.

از سوی دیگر، آقای رحیمی نیز خبر ساخت میدان هوایی لوگر را با عکس اشتباه تویت کرده بود که بعدا آن را با خبر یکجا حذف کرده است. آقای رحیمی در آن تویت گفته بود که این پروژه (ساختن میدان هوایی) یکی از بزرگترین پروژه‌های مهم افغانستان محسوب می‌شود. به گفته وی، این پروژه ولایت لوگر را از نظر اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و تجارتی در جایگاه مهم قرار خواهد داد.

Graphical user interface, text

Description automatically generated

تویت عبدالقیوم رحیمی، والی ولایت لوگر که حالا آن را حذف کرده است.

نتیجه‌

یک عکس از میدان هوایی که به میدان هوایی لوگر نسبت داده‌ شده‌است به تاریخ ۱۰ فبروری توسط تلویزیون ملی و شماری دیگری از رسانه‌ها نشر شده‌است. فاکت کریسیندو- افغانستان بعد از جستجو دریافت که این عکس مربوط میدان هوایی گاتویک است که در کشور انگلستان موقعیت دارد و به هیچ وجه مربوط میدان هوایی لوگر نمی‌شود. 

این عکس گرچه از صفحه‌های رادیو تلویزون ملی افغانستان حذف شده است اما هنوز هم در بعضی رسانه‌ها وجود دارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *