در پی ادعای کشف ده میلیون دالر از خانه وزیر دفاع پیشین افغانستان یک تصویر نامرتبط همه‌گانی شد

Economy False

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در داخل و خارج از افغانستان با نشر تصویر یک گاو صندوق مملو از دالرهای آمریکایی ادعا کرده‌اند که طالبان از خانه بسم الله محمدی، وزیر دفاع حکومت پیشین افغانستان مبلغ 10 میلیون دالر را بدست آورده‌اند.

یافته‌های تحقیق فاکت‌کریسیند در این زمنیه نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با این ادعا یک تصویر نامرتبط را همه‌گانی کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در داخل و خارج از افغانستان با نشر تصویری از یک گاو صندوق مملو از دالرهای آمریکایی گفته‌اند که طالبان از خانه بسم الله محمدی، وزیر دفاع حکومت پیشین افغانستان مبلغ 10 میلیون دالر را بدست آورده‌اند. کاربران هم‌چنان گفته‌اند که قرار است طالبان این مبلغ را به خزانه بیت‌المال انتقال بدهند. 

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\14.Oct.2021\The Dollars detained from Bismullah Mohammadi`s house.png

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-Link

از سوی دیگر شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در پاکستان نیز این ادعا و تصویر را به اشتراک گذاشته‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به ادعا و تصویری که از سوی کاربران منتشر شده است نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر نامرتبط را منتشر کرده‌اند. از سوی دیگر، این یافته‌ها هم‌چنان حاکی از آن است که تاکنون ادعای کشف 10 میلیون دالر از خانه بسم الله محمدی، وزیر دفاع حکومت پیشین از سوی طالبان تایید نشده است.

تصویری را که کاربران هم‌زمان با ادعای کشف 10 میلیون دالر از خانه آقای محمدی همه‌گانی کرده‌اند یک تصویر قدیمی بوده که شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در خارج از افغانستان آن‌را در صفحات شان نیز به اشتراک گذاشته‌اند. هم‌چنان، یادداشت‌های وجود دارد که افراد فریب‌کار از این تصویر جهت کلاهبرداری نیز استفاده کرده‌اند.

در اینجا نمونه‌های به اشتراک گذاشته شده است که نشان می‌دهد کاربران رسانه‌های اجتماعی از این تصویر در سپتامبر و نوامبر 2020 میلادی هم‌چنان کار گرفته‌اند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\14.Oct.2021\The Dollars.jpg

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-Link

در این بخش داستان محمدسیف به اشتراک گذاشته شده است، فردی که هدف کلاهبرداری قرار گرفته است. به نقل از محمدسیف یک بانوی اندونیزیای از طریق فیس‌بوک برای او درخواست داده و سپس برای او گفته است که مبلغ 2 میلیون دالر را برای فقرا و زنان بیوه در مصر کمک می‌کند. این بانو محمدسیف را جهت رسانیدن این پول به مستحقین انتخاب کرده و از وی مشخصاتش را تقاضا کرده است. به نقل از محمدسیف وی از قبل پی برده که هدف کلاهبرداری قرار گرفته است. با این حال از محمدسیف مبلغ 1500 دالر جهت پرداخت هزینه انتقال کیف پول خواسته شده و این درخواست از سوی وی رد شده است. در اخیر این داستان محمدسیف از مخاطبانش خواسته است که بیشتر مراقب باشند تا طعمه کلاهبرداران قرار نگیرند. هم‌زمان با یادداشت محمدسیف تصویر گاو صندوق مملو از دالرهای آمریکایی نیز منتشر شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\14.Oct.2021\M.Saif Story.png

 برای دسترسی به داستان محمدسیف و دیدن تصویرهای بیشتر به پیوند(لینک) زیر وارد شوید:

Mohammad Saif-Story

نتیجه‌گیری:  کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر یک تصویر نامرتبط ادعا کرده‌اند که 10 میلیون دالر از خانه وزیر دفاع حکومت پیشین افغانستان کشف شده است.

Avatar

عنوان: در پی ادعای کشف ده میلیون دالر از خانه وزیر دفاع پیشین افغانستان یک تصویر نامرتبط همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *