خبر درگذشت حامد کرزی واقعیت ندارد

False National Political

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی خبری را در پیوند به وفات رییس جمهور پیشین افغانستان منتشر کرده‌اند. کاربران مدعی اند که حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان درگذشته است. این ادعا در ۳۰ جنوری ۲۰۲۳ میلادی، ساعت ۸ و ۵۸ دقیقه شب منتشر شده است.

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-Post

یافته‌های ما در پیوند به این خبر نشان می‌دهد که حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان تاکنون زنده و خبر درگذشت او بی‌اساس است. خبر مبنی بر درگذشت حامد کرزی در حالی منتشر شده که او به تازه‌گی مادرش را از دست داده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در پیوند به این خبر نشان می‌دهد که حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان تاکنون زنده و خبر درگذشت او بی‌اساس است.

حامد کرزی در آخرین مورد، با نشر یک اعلامیه‌ی مطبوعاتی در حساب‌های کاربری خود انفجار در میان نمازگزارن در پیشاور را تقبیح و با خانواده‌های آنان همدردی کرده است.

این پیام آقای کرزی ساعت ۱۰ و ۱۹ دقیقه شب به‌تاریخ ۳۰ جنوری ۲۰۲۳ میلادی در صفحه رسمی توییترش منتشر شده است. این پیام، یک ساعت و ۲۱ دقیقه پس از ادعای کاربران منتشر شده است.

Archived-Tweet

این پیام حامد کرزی در صفحه رسمی فیس‌بوک او نیز منتشر شده است. او این پیام را ساعت ۱۰ و ۱۷ دقیقه شب به‌تاریخ ۳۰ جنوری ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرده است. این پیام آقای کرزی پس ادعای کاربران با تفاوت زمانی یک ساعت و ۱۹ دقیقه منتشر شده است.

Facebook-Post / Archived-Post

خبر مبنی بر درگذشت حامد کرزی در حالی منتشر شده که او به تازه‌گی مادرش را از دست داده است. این خبر را شماری از مقام‌های پیشین حکومت افغانستان منتشر و با حامد کرزی همدردی کرده‌اند.

عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحه با نشر پیامی در صفحه رسمی فیس‌بوکش از وفات مادر حامد کرزی خبر داده است. این یادداشت در ۳۰ جنوری ۲۰۲۳ میلادی، ساعت ۱۰ و ۲۵ شب منتشر شده است. در این یادداشت آمده است: “برادر ارجمند جناب حامد کرزی! درگذشت مادر گرامی‌تان را به شما، برادران محترم تان و خانواده محترم صمیمانه تسلیت و تعزیت گفته، برای شما صبر و استقامت و برای درگذشته رحمت بی‌کران الهی را آرزو دارم“.

Facebook-Post / Archived-Post

خلاصه: بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، خبر وفات حامد کرزی صحت ندارد. ادعای مبنی بر درگذشت آقای کرزی در حالی منتشر شده که او به تازه‌گی مادرش را از دست داده است.

Avatar

عنوان: خبر درگذشت حامد کرزی واقعیت ندارد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *