آیا مولوی راسخ کشته شده است؟

Partly False Security

روز پنجشنبه به تاریخ ۳۰ دلو ۱۳۹۹ یک انفجاری در نزدیک دانشگاه کابل رخ داد. شماری از رسانه‌ها بعد از این حادثه گزارش دادند که مبشر مسلمیار و مولوی معروف راسخ دو استاد دانشگاه کابل در این انفجار کشته شده اند. این خبر در صفحات اجتماعی نیز دست به دست شده است.

خبر قتل مولوی راسخ را خامه پریس، طلوع‌نیوز و صدای آزادی نشر کرده است.

ترور مبشر مسلمیار تایید شده است اما در مورد قتل مولوی راسخ شک و تردید وجود دارد. بیآیید بدانیم که این خبر تا چه اندازه واقعیت دارد.

بررسی واقعیت

فاکت کریسیندو- افغانستان به بررسی این خبر از طریق فیسبوک و جستجوی کلمات کلیدی در فیسبوک پرداخته است. بعد از جستجو و تحقیق، به یک ویدیوی مولوی راسخ در شبکه‌های اجتماعی دست یافتیم که در آن آقای راسخ از سلامتی خود اطمینان داده است. وی در ویدیو به مبشر مسلمیار دعا می‌کند و گفته است که در هنگام وقوع این حادثه در محل رویداد حضور نداشت.

ویدیوی مولوی معروف راسخ

خامه پریس با نشر عکس این دو استاد دانشگاه کابل در صفحه فیسبوک خود گفته است که مبشر مسلمیار و مولوی معروف راسخ از استادان پوهنزی شرعیات دانشگاه کابل در انفجاری در نزدیک این دانشگاه کشته شده‌اند. این خبر هنوز هم در صفحه فیسبوک خامه پریس وجود دارد و آن را تصحیح نکرده است.

لینک خبر در فیسبوک خامه پریس

طلوع‌نیوز رسانه دیگری در یک خبر انگلیسی قتل مولوی راسخ را همراه با مبشر مسلمیار گزارش داده بود اما بعدا آن را در وبسایت خود ویرایش کرده است. اگرچه هنوز هم در خبر انگلیسی این رسانه در صفحه فیسبوک‌اش نام مولوی راسخ دیده می‌شود که کشته‌شدن او را تایید کرده است.

لینک خبر در فیسبوک طلوع نیوز

از سوی دیگر، صدای آزادی یکی از رسانه‌های دیگر کشور نیز در یک خبر از طریق صفحه فیسبوک خود گفته است که یک انفجار بر یک موتر کرولا در نزدیکی دانشگاه کابل رخ داده است که در نتیجه مولوی مبشر مسلمیار و معروف راسخ جان داده‌اند. این رسانه به خبر مذکور با سرخط «جان دادن دو استاد دانشگاه کابل در یک انفجار در کابل» پرداخته است.

لینک خبر صدای آزادی

در اعلامیه ارگ که در رابطه به این حادثه نشر شده است، تنها نام مبشر مسلمیار دیده می‌شود. در این اعلامیه آمده است که در این انفجار مبشر مسلمیار با یک تن از شاگردان‌اش کشته شده اند. در اعلامیه گفته نشده است که گویا مولوی راسخ در این حادثه کشته شده باشد.

در همین حال «بی بی سی» فارسی نیز به این خبر پرداخته است و درگزارش خود گفته است که: «پیش از اعلام هویت قربانیان این رویداد شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفته بود که دو تن از استادان فاکولته شرعیات دانشگاه کابل کشته شده‌اند». به گفته بی بی سی، این شورا هویت این دو نفر را مولوی معروف و مولوی مبشر اعلام کرده بود اما بعدتر، پولیس اعلام کرد که مولوی راسخ در این حادثه حضور نداشت.

شبکههای اجتماعی 

شایعات قتل مولوی راسخ در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، در حالی که او زنده است و برای‌اش کدام آسیبی نرسیده است. یک صفحه‌ای در فیسبوک به نام افغانستان مای پیژن «Afghanistan my passion» نیز این خبر اشتباه را نشر کرده است.

یکی از کاربران فیسبوک نگاشته است که وی به خاطر نشر اشتباه خبر قتل مولوی راسخ که توسط خامه پریس نشر شده بود معذرت می‌خواهد. وی گفته است که بعد از این رسانه خامه پریس را به خاطر نشر خبر نادرست دنبال نخواهد کرد.

نتیجه

شماری از رسانه‌ها بعد از یک انفجار در نزدیک دانشگاه کابل گزارش دادند که دو تن از استادان این دانشگاه به نام‌های مبشر مسلمیار و عبدالمعروف راسخ کشته شده‌اند. نشر خبر ترور مولوی راسخ اشتباه است و فقط مبشر مسلمیار با یک تن از شاگردان‌اش در این حادثه به قتل رسیده اند. مولوی راسخ در محل رویداد وجود نداشت و هیچ آسیبی برای‌اش نرسیده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *