شماری از آژانس‌های خبری افغانستان، تصویر نامرتبط و دیرینه را به عنوان تصویری از یک ساختمان سوخته در ولایت میدان وردک افغانسان منتشر کردند.

False National

تصویری از یک عملیات نظامی از ولایت هلمند افغانستان، به عنوان تصویری از یک ساختمان سوخته در ولایت میدان وردک افغانستان شایع شد.

شماری از خبرگزاری‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی تصویری را به عنوان ساختمان سوخته در منطقه‌ی بهسود ولایت میدان وردک منتشر کردند.

بیایید ادعاها و تصویر نشر شده را با جزییات و چگونگی دریافت حقیقت موضوع پی‌گیری کنیم.

ادعا: 

در 2.فبروری.2021 شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌های افغانستان که در میان آنان خبرگزاری پژواک و حساب کاربری میر رحمان رحمانی نیز شامل است، تصویری را که ادعا می کردند تصویری از یک ساختمان سوخته در ولایت میدان وردک است، را منتشر کردند.

شما را دعوت می‌کنم برای مشاهده مجموعه تصاویر زیر.

[Facebook] [Facebook] [Twitter] [Facebook] [Facebook]
[Archive] [Archive] [Archive] [Archive] [Archive]

بررسی واقعیت:

با جستجوی تصویر در جستجوی وارونه گوگل دریافتیم که این تصویر از ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک افغانستان نیست. در 12.اکتوبر.2020، طلوع نیوز (Tolonews) این تصویر را که مربوط به یک عملیات نظامی در ولایت هلمند افغانستان می‌شود، را به نشر رسانیده‌است.

برای مشاهده بیشتر – طلوع نیوز (Tolonews)

نشر تصویر اشتباه از سوی خبرگزاری پژواک با موجی از اعتراضات گسترده‌ای کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد، پس از این اعتراضات پژواک یادداشت منتشر شده‌اش را تصحیح و از دنبال کننده‌گان و کاربران شبکه‌های اجتماعی عذرخواهی کرد.

می توانید پستی که اصلاح شده‌است را در زیر مشاهده کنید:

برای مشاهدهخبرگزاری پژواک

هم‌چنان برای مشاهده بیشتر، تصاویر ساختمان ادعا شده اینجا کارگزاری شده‌است:

استنتاج: شماری از خبرگزاری‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی تصویری از ولایت هلمند افغانستان را منتشر و ادعا کردند که این ساختمان در منطقه بهسود ولایت میدان وردک در افغانستان به آتش کشیده شده‌است.

این تصویر به ولایت هلمند بر می‌گردد و از ولایت میدان وردک افغانستان نیست. ادعایی که در این بررسی واقعیت بدست امده‌است، نادرستی موضوع را بیان می‌کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *