مقام‌های ولایت هرات: علت آتش سوزی در کمرکلاغ هرات بی‌احتیاطی بوده‌است

Economy False

هم‌زمان با آتش گرفتن تانکرهای گاز در کمرکلاغ ولایت هرات، ایران مسوول این آتش سوزی خوانده شده‌است. شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر این موضوع گفته‌اند که ایران بر ذخیره‌گاه نفتی افغانستان در هرات حمله کرده‌است. این گفته‌ها از سوی مقام‌های محلی هرات رد شده‌است.

ادع: در (10 اپریل 2021) چند تانکر مواد نفتی و گاز در منطقه کمرکلاغ ولایت هرات افغانستان دچار آتش‌سوزی شد. شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان با انتشار این مطلب نگاشته‌اند که ایران مسوول این آتش‌سوزی بوده‌است. در (10 اپریل 2021) کاربران رسانه‌های اجتماعی، حکومت ایران را مسوول آتش سوزی تانکرهای گاز در منطقه کمرکلاغ ولایت هرات دانسته‌اند. آنان ادعا کردند که ایران بر این ذخیره‌گاه نفتی افغانستان حمله کرده‌است. آنان هم‌چنان گفته‌اند که ایران جهت انتقام گیری از ساخت سد آبی کمال خان که از سوی حکومت افغانستان اعمار شد و نیز تضعیف اقتصاد این کشور دست به چنین اقدامی زده‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\14.04.2021\Claim.png

Facebook / Archived-Link

بررسی واقعیت: در مورد این ادعاها تحقیق کردیم و یافته‌های ما نشان می‌دهد که این ادعاها نادرست است. عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت هرات در تماس با Factcrescendo این مطلب را رد کرده‌است. وی گفت که این آتش سوزی از اثر بی توجهی مسوولین در حین تخلیه تانکرهای گاز رخ داده‌است. آقای ولی‌زاده هم چنان تصریح کرده‌است که فرماندهی پولیس هرات به مالکان شرکت‌های نفتی اعلام کرده‌است که باید معیارهای تخلیه، بارگیری و انتقال مواد نفتی را رعایت کنند تا از خطرات که از این پروسه‌ها ناشی می‌گردد کاسته شود.

در همین حال، در (10 اپریل 2021) یادداشتی که از سوی صفحه فیس‌بوک مقام‌ولایت‌هرات در پیوند به آتش‌سوزی در منطقه کمرکلاغ ولایت هرات به نشر رسید نیز گفته شده‌است که این آتش‌سوزی از اثر بی‌احتیاطی بوده‌است. در این یادداشت گفته شده‌است که تیم‌های اطفاییه جهت مهار آتش‌سوزی به این منطقه اعزام شده‌اند. در این یادداشت هم‌چنان آمده‌است: ” این آتش سوزی صبح امروز از اثر بی احتیاطی در یک مرکز ذخیره گاز به و قوع پیوست“.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\14.04.2021\Fact.png

Facebook / Archived-Link

از سوی دیگر، در (10 اپریل 2021) یادداشتی که از سوی صفحه فیس‌بوک رادیوتلویزیون‌ملی‌هرات در پیوند به آتش گرفتن تانکرهای گاز در منطقه کمرکلاغ ولایت هرات به نشر رسید هم‌چنان گفته شده‌است که این آتش‌سوزی از اثر بی‌احتیاطی در یک ذخیره‌گاه گاز رخ داده‌است. در این یادداشت آمده‌است: ” اداره محلی هرات می‌گوید که آتش سوزی صبح امروز از اثر بی احتیاطی در یک مرکز ذخیره‌گاز بوقوع پیوست“.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\14.04.2021\Claim1.png

Facebook / Archived-Link

نتیجه‌گیری: شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان ایران را به حمله بر ذخیره‌گاه نفتی این کشور متهم کرده و گفته‌اند که ایران برای تضعیف اقتصاد افغانستان به تانکرهای گاز در منطقه کمرکلاغ در ولایت هرات حمله کرده‌است. این ادعاها توسط مقامات محلی در ولایت هرات رد شده‌است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *