تصویر باربی سیاه به عنوان تصویر ملکه تاریکی منتشر شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک مدل را منتشر کرده و وی را نیاکیم‌گاتوچ(Nyakim Gatwech) عنوان کردند. آنان گفته‌اند که این مدل سیاه پوست به ملکه تاریکی نیز مشهور است. و اما باربی سیاه؛ به‌نظر می‌رسد که این تصویر از یک مدل دیگر است که به باربی سیاه مشهور است.

ادعا: تصویری از یک مدل که شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی را به چالش مواجه ساخته‌است. کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان با نشر تصویری از یک مدل گفته‌اند که وی نیاکیم‌گاتوچ(Nyakim Gatwech) است. به گفته آنان وی 24 سال سن دارد و به ملکه تاریکی نیز مشهور است. کاربران با نشر این تصویر گفته‌اند که وی بخاطر رنگ جلدش همواره مورد تمسخر قرار گرفته‌است و اما وی اهمیتی به این موضوع نداده‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\16.04.2021\Claim.png

Facebook / Archived-Link

بررسی واقعیت: ما در مورد تصویری که به عنوان تصویر نیاکیم‌گاتوچ(Nyakim Gatwech) نشر شده‌است جستجو کردیم. یافته‌های ما با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر نشان می‌دهد که این تصویر از نیاکیم‌گاتوچ(Nyakim Gatwech) نبوده و تصویر نشر شده از نیادک‌توت(Nyadak Thot)، باربی سیاه است.

نیادک‌توت(Nyadak Thot) به عنوان یکی از ده مدل موفق و مشهور افریقایی از سوی وبسایت Weafrique.com برگزیده شده‌است. در مختصری که از سوی این وبسایت در مورد نیادک‌توت(Nyadak Thot) نگاشته شده، آمده‌است که وی از سودان جنوبی است و سپس از مهاجرت والدینش در سال 1995 میلادی در استرالیا متولد شده‌است. به نقل از این وبسایت نیادک‌توت(Nyadak Thot) به علت تیره‌گی و سیاهی پوستش نتوانست در جامعه استرالیایی برایش جا باز کند و از این بابت وی به شهر نیویورک جاگزین شد. گویا این مسافرت و نقل مکان برای وی گستره‌ای از شهرت شد و او توانست که در سال 2013 میلادی وارد عرصه مدلینگ شود و در این زمینه به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافت. 

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\16.04.2021\Fact.png

Weafrique.com / Archived-Link

از سوی دیگر، در (8 فبروری 2019) سایت News.myseldon.com مجموعه‌ای از تصویرهای نیادک‌توت(Nyadak Thot) را زیر “عنوان مدل سیاه شبیه باربی، واقعی است” را منتشر کرد. این سایت با روایت داستان زنده‌گی وی نگاشته‌است که وی خانه‌اش در جنوب سودان  را ترک کرد و به نیویورک رفت تا حرفه خود را به عنوان مدل توسعه دهد. در یادداشتی که از سوی وبسایت News.myseldon.com منتشر شد از وی به گونه‌ای یک مدل ساده و کامل توصیف شده‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\16.04.2021\Fact0.png

News.myseldon.com / Archived-Link

در همین حال، ما در مورد نیاکیم‌گاتوچ(Nyakim Gatwech) نیز به جستجو پرداختیم، دریافتیم که وی هم‌چنان یک مدل سیاه پوست از کشور سودان جنوبی است. در (8 دسامبر 2018) بی‌بی‌سی در گزارشی عنوان کرد که این مدل افریقایی با پوست سیاه‌اش دنیای مد و فیشن را لرزاند. در این گزارش آمده‌است که وی در سن 14 ساله‌گی به امریکا مهاجرت کرده‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\16.04.2021\Fact1.png

BBC / Archived-Link

و اما در انستاگرام؛ باربی سیاه و ملکه تاریکی دنبال کننده‌گان زیادی دارند. در حال حاضر نیادک‌توت(Nyadak Thot) در انستاگرام بیش از یک میلیون فالور(دنبال‌کننده) دارد. از سوی دیگر رقیب وی، نیاکیم‌گاتوچ(Nyakim Gatwech) با داشتن بیش از 9صدهزار فالور (دنبال‌کننده) نیز در رده‌ای چهره‌های مشهور(سلیبریتی‌) این رسانه است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\16.04.2021\Fact2.png

Nyadak Thot / Nyakim Gatwech

نتیجه‌گیری: شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از باربی سیاه، نیادک‌توت(Nyadak Thot) را به عنوان تصویر ملکه تاریکی، نیاکیم‌گاتوچ(Nyakim Gatwech) منتشر کردند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *