بازنشر یک تصویر قدیمی به عنوان تصویر کماندوهای جبهه مقاومت ملی

False Security

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک تصویر ادعا کرده‌اند که کماندوهای وابسته به جبهه مقاومت ملی در تاجیکستان یک تمرین نظامی را انجام داده‌اند. در این تصویر نظامیان مسلح مشاهده می‌شوند که در حال انجام یک تمرین نظامی اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندودر پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر قدیمی را به عنوان تصویر کماندوهای جبهه مقاومت ملی همه‌گانی کرده‌اند. این تصویر از جریان تمرین نظامی گاردهای خاص معاون نخست ریاست جمهوری حکومت پیشین افغانستان ضبط شده است. 

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک تصویر ادعا کرده‌اند که کماندوهای وابسته به جبهه مقاومت ملی در تاجیکستان یک تمرین نظامی را انجام داده‌اند. در این تصویر نظامیان مسلح مشاهده می‌شوند که در حال انجام یک تمرین نظامی اند. این تصویر و ادعا از ۲۸ مارچ ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

Facebook-Post / Archived-Post

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندودر پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر قدیمی را به عنوان تصویر کماندوهای جبهه مقاومت ملی همه‌گانی کرده‌اند. این تصویر از جریان تمرین نظامی گاردهای خاص معاون نخست ریاست جمهوری حکومت پیشین افغانستان ضبط شده است.

در ۱۱ جون ۲۰۱۹ میلادی، وبسایت آریانانیوز هم‌زمان با نشر مجموعه‌ی از تصویرهای یک تمرین نظامی از قدرت نمایی جنرال دوستم در برابر طالبان خبر داده است. در میان تصویرهای نشر شده، تصویری که از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی به عنوان تصویر کماندوهای جبهه مقاومت ملی همه‌گانی شده است نیز مشاهده می‌شود. در این خبر آمده است که جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری حکومت پیشین افغانستان روش‌های نظامی و جنگی را به گاردهای خاص خودش تشریح کرده است.این خبر می‌رساند که این تمرین نظامی در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان انجام شده و در آن روش‌های استفاده از سلاح‌ها، موترهای نظامی و جنگی و سایر وسایل نظامی آموزش داده شده است. این خبر تایید می‌کند که گاردهای خاص آقای دوستم را در این تمرین نظامی بابر دوستم رهبری کرده و آموزش داده است.

Ariananews-Report / Archived-Report

از سوی دیگر در ۲۱ جوزای ۱۳۹۸ هجری‌شمسی خبرگزاری رها نیز با نشر یک مجموعه تصاویر از تمرین نظامی گارد خاص جنرال دوستم در شهر شبرغان خبر داده است. در میان این تصویرها، تصویری که از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی به عنوان تصویر کماندوهای جبهه مقاومت ملی همه‌گانی شده است نیز مشاهده می‌شود. رها با نشر این تصویرها هم‌چنان تایید کرده است که جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری حکومت پیشین افغانستان روش‌های نظامی و جنگی را برای گاردهای خاص خودش تشریح کرده است. 

Rahapress-Report / Archived-Report

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی یک تصویر قدیمی گاردهای خاص آقای دوستم را به عنوان تصویر کماندوهای احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان همه‌گانی کرده‌اند.

Avatar

عنوان: بازنشر یک تصویر قدیمی به عنوان تصویر کماندوهای جبهه مقاومت ملی

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *