کاربران: سلمان خان برای مسکان خان ۳۰ کرور روپیه هندی هدیه داد و اما خان سوم آن را رد کرده است

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان خبری را در پیوند به هدیه‌ی نقدی سلمان خان برای مسکان خان، دانشجوی معترض و محجبه هندی همه‌گانی کرده‌اند.

پدر مسکان خان در یک گفتگو به فاکت‌کریسیندو تایید کرد که هیچ فردی به مسکان خان هدیه نقدی نداده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان خبری را در پیوند به هدیه‌ی نقدی سلمان خان به مسکان خان، دختر معترض و حجاب‌دار هندی همه‌گانی کرده‌اند. کاربران گفته‌اند که سلمان خان،‌ هنرپیشه سینمای هند مبلغ ۳۰ کرور کلدار هندی معادل با ۱۲۳ هزار دالر آمریکایی به مسکان خان هدیه داده است. این خبر از ۱۵ فبروری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده است.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این خبر حاکی از آن است که هیچ فردی به مسکان خان هدیه‌ی نقدی نداده است.

محمدحسین خان، پدر مسکان خان در یک گفتگو با فاکت‌کریسیندو، خبرهای نشر شده را بی‌اساس و نادرست خوانده است. خان به فاکت‌کریسیندو هم‌چنان گفت که هیچ فردی به مسکان خان هدیه نقدی نداده است. در حال حاضر، مسکان خان دانشجوی سال دوم در کالج پیش‌دانشگاهی مندیا (Mandya) است.

و اما؛ ماجرای حجاب چیست؟ ماجرای جنجال بر سر حجاب از ماه جنوری آغاز شد، زمانی که شماری از دانشجویان دختر در کالج پیش‌دانشگاهی دولتی (Pre University) در منطقه اودوپی (Udupi ) در ایالت کارناتاکا (Karnataka) هند به علت پوشیدن حجاب از شرکت در کلاس‌های درسی منع شده‌اند. سپس از کشمکش‌ها بر سر حجاب و در واکنش به اعتراضات دختران حجاب‌دار، تعدادی از دانشجویان غیرمسلمان سایر کالج‌ها شال‌های زعفرانی‌رنگ را به گردن آویختند و در مراکز آموزشی حاضر شده‌اند.

بخش هندی فاکت‌کریسیندو این بررسی واقعیت را در ۱۴ فبروری ۲۰۲۲ میلادی به زبان هندی منتشر کرده است. 

Factcrescendo-India

نتیجه‌گیری: خبرهای نشر شده مبنی بر هدیه‌ی نقدی از سوی سلمان خان به مسکان خان نادرست است و این موضوع را محمدحسین خان در گفتگو با فاکت‌کریسیندو تایید کرده است.

Avatar

عنوان: کاربران: سلمان خان برای مسکان خان ۳۰ کرور روپیه هندی هدیه داد و اما خان سوم آن را رد کرده است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *