ماه‌جبین حکیمی چندین روز قبل از سقوط کابل کشته شده است

False Security

شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان خبری را در پیوند به قتل ماه‌جبین حکیمی، عضو تیم ملی والیبال بانوان افغانستان منتشر کرده‌اند. به نقل از خبرهای نشر شده طالبان این بانوی ورزشکار افغان را در کابل سر بریده است.

یافته‌های تحقیق فاکت‌کریسیندو در این زمنیه نشان می‌دهد که ماه‌جبین حکیمی پیش از ورود طالبان به کابل کشته شده است.

ادعا: شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان خبری را در پیوند به قتل یک عضو تیم ملی والیبال افغانستان منتشر کرده‌اند. در این خبر گفته شده است که طالبان در کابل ماه‌جبین حکیمی، عضو تیم ملی والیبال بانوان افغانستان را سر بریده است. این خبر از سوی رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی از 19 اکتوبر 2021 میلادی به این‌سو همه‌گانی شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\22.Oct.2021\Mahjabin`s Death News.png

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به خبر کشته شدن ماه‌جبین حکیمی، عضو تیم ملی والیبال بانوان افغانستان نشان می‌دهد که وی پیش از سقوط کابل به دست طالبان به قتل رسیده است.

یکی از افراد نزدیک به خانواده بانو حکیمی که نخواست نامش فاش شود در گفت‌گو به فاکت‌کریسیندو تایید کرده است که ماه‌جبین حکیمی، عضو تیم ملی والیبال بانوان افغانستان چند روز پیش از تسلط طالبان بر کابل کشته شده است. او هم‌چنان گفت که طالبان در قتل او دست نداشته و هیچ‌گونه تهدیدی از سوی طالبان بر خانواده این بانو صورت نگرفته است. به نقل از وی خانواده بانو حکیمی قاتل را می شناسند و اما از افشای آن خودداری می‌کنند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان هم‌چنان در تویتی گفته است که طالبان در قتل ماه‌جبین، بانوی ورزشکار افغان دخیل نیست. وی خبر نشر شده را دروغ عنوان کرده و گفته است که این رویداد در زمان حکومت قبلی رخ داده است.

در همین حال دیپا.ک. پرنت (Deepa. K. Paretn) در تویتی گفته که وی با خانواده بانو حکیمی در پیوند به موضوع کشته شدن دختر شان صحبت کرده است. او سپس از گفتگو با خانواده بانو حکیمی دریافته که اخبار نشر شده راجع به قتل ماه‌جبین حکیمی گمراه کننده است. به نقل از وی خانواده حکیمی تویت‌های مربوط به مرگ بانو حکیمی را پاک کرده‌اند.

ذکی دریابی، صاحب امتیاز و مدیر مسوول روزنامه اطلاعات روز در واکنش به کشته شدن ماه‌جبین حکیمی در صفحه تویترش هم‌چنان گفته که این خبر نادرست است. به گفته آقای دریابی، بانو حکیمی 10 روز قبل از سقوط کابل خودکشی کرده است. ذکی دریابی هدف از تویت خودش را کاهش پیامدهای روانی و امنیتی در جامعه عنوان کرده است.

با این حال میرآقا پوپل نیز در تویتی این خبر را نادرست خوانده است. او گفته است که ماه‌جبین حکیمی 10 روز قبل از سقوط کابل در زمانی که آقای پوپل در واحد خبری طلوع‌نیوز کار می‌کرد خود کشی کرده است.

و اما صفحات رسانه‌های اجتماعی؛ شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی سپس از نشر گزارش کشته شدن ماه‌جبین حکیمی، عضو تیم ملی والیبال بانوان افغانستان هم‌چنان گفته‌اند که طالبان در رویداد قتل او دست ندارد. کاربران با نشر اعلامیه مراسم ترحیم بانو حکیمی گفته‌اند که رویداد قتل او قبل از سقوط کابل رخ داده است. از سوی هم در اعلامیه‌ای مراسم ترحیم بانو حکیمی مشاهده می‌شود که تاریخ آن مراسم روز جمعه، 22 اسد 1400 ه.ش و یا 13 آگست 2021 میلادی بوده در حالی‌که طالبان در 15 آگست 2021 میلادی کابل را تصرف کرده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\22.Oct.2021\Mahjabin`s Funeral letter .png

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-Link

نتیجه‌گیری: ماه جبین حکیمی، عضو تیم ملی والیبال بانوان افغانستان قبل از سقوط کابل کشته شده و دست داشتن طالبان در قتل او تکذیب شده است.

Avatar

عنوان: ماه‌جبین حکیمی چندین روز قبل از سقوط کابل کشته شده است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *