تصویری از یک جامه که به طور نمونه ساخته شد به عنوان تصویر لباس حضرت آدم(ع) منتشر شده است

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک پیرهن بزرگ را همه‌گانی کرده‌اند. در یادداشت‌های کاربران آمده است که این پیرهن از حضرت آدم(ع)، نخستین پیامبر اسلام است.

یافته‌های تحقیق فاکت‌کریسیند در پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که کاربران تصویری از یک جامه نمونه‌ای را منتشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک پیرهن بزرگ را منتشر کرده‌اند. این تصویر از سوی کاربران، تصویر جامه حضرت آدم(ع)، نخستین پیامبر جهان اسلام عنوان شده است. آنان این تصویر را از 21 اکتبر 2021 میلادی به این‌سو همه‌گانی کرده‌اند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\26.Oct.2021\The claim screenshots.png

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر نشر شده نشان می‌دهد که کاربران تصویری از یک جامه نمونه‌ای را منتشر کرده‌اند. این تصویر را شماری از وبسایت‌ها در دوره‌های زمانی متفاوت منتشر کرده‌اند.

وبسایت Bicarakini در 2 دسامبر 2020 با نشر تصویرهای این جامه گفته است که حمدان بن عود البحری‌المسعودی از عربستان سعودی این لباس را طراحی و آماده کرده است. به نقل از این وبسایت حمدان با کمک چهار طراح دیگر سپس از 18 روز کاری این جامه را آماده کرده است. این وبسایت هم‌چنان گفته است که بلندای این جامه 29 متر بوده و در ساخت آن 40 رول پارچه و 30 هزار رول نخ به‌کار رفته است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\26.Oct.2021\screenshot-bicarakini.com-2021.10.27.png

Bicarakini / Archived-Link

در همین حال در 19 جولای 2013 میلادی تصویر دیگر این جامه در وبسایت Picsart نیز همه‌گانی شده است. در یادداشتی که هم‌زمان با این تصویر منتشر شد نیز آمده است که حمدان این جامه را با کمک چهار طراح دیگر در مدت 18 روز ساخته و در ساخت آن 40 رول پارچه به کار رفته است. به نقل از یادداشت این جامه 29 متر طول داشته و عرض شانه‌های آن 9 متر، عرض پایین تنه‌ای آن 12 متر، طول آستین آن 10 متر و عرض دور گردن آن 2 متر است. در این یادداشت هم‌چنان گفته شده که حضرت محمد(ص) فرموده است که خداوند(ج) حضرت آدم(ع) را از صورت خودش به ارتفاع 60 ذراع (30 متر) آفرید.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\26.Oct.2021\screenshot-picsart.com-2021.10.27.png

Picsart.com / Archived-Link

در ادامه جستجوها به گونه‌های از لباس‌های زنانه دست یافتیم که نشان می‌دهد این لباس‌ها نیز به اندازه بزرگ ساخته شده‌اند. 

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\26.Oct.2021\The Long dresses .png

Instagram-PostChiharu Shiota
Archived-LinkArchived-Link

نتیجه‌گیری: تصویری را که کاربران رسانه‌های اجتماعی به عنوان تصویر پیرهن حضرت آدم(ع)، نخستین پیامبر مسلمانان منتشر کرده‌اند، تصویر یک جامه نمونه‌ای است که توسط یک طراح عرب ساخته شده است.

Avatar

عنوان: تصویری از یک جامه که به طور نمونه ساخته شد به عنوان تصویر لباس حضرت آدم(ع) منتشر شده است

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *