در پی تعرض نظامی روسیه به اوکراین یک ویدیوی قدیمی چتربازان روسی همه‌گانی شد

International Misleading

هم‌زمان با یورش نظامی روسیه به اوکراین شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیو از حضور چتربازان روسی در آسمان اوکراین خبر داده‌اند. در این ویدیو بیش از صدها بالون مشاهده می‌شوند که از آسمان فرود می‌آیند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به ویدیوی نشر شده نشان می‌دهد که کاربران یک ویدیوی قدیمی چتربازان روسی را بازنشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو این ویدیو چندین سال قبل از سوی برخی از وبسایت‌ها در فضای مجازی بارگذاری و همه‌گانی شده است.

ادعا: هم‌زمان با یورش نظامی روسیه به اوکراین شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیو از حضور چتربازان روسی در آسمان اوکراین خبر داده‌اند. در این ویدیو بیش از صدها بالون مشاهده می‌شوند که از آسمان فرود می‌آیند. برخی از کاربران با نشر این ویدیو گفته‌اند که چتربازان روسی در خارکیف اوکراین فرود آمده و اما شماری از آنان مدعی اند که این چتربازان در آسمان کی‌یف حضور داشته‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-ImageArchived-ImageArchived-Image
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostArchived-Image
Archived-ImageArchived-ImageArchived-Image
Archived-Video

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به ویدیوی نشر شده نشان می‌دهد که کاربران یک ویدیوی قدیمی چتربازان روسی را بازنشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو این ویدیو چندین سال قبل از سوی برخی از وبسایت‌ها در فضای مجازی بارگذاری و همه‌گانی شده است.

با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر به توییتی دست یافته‌ایم که در ۴ سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی به نشر رسیده است. در این تویت هم‌زمان با بارگذاری ویدیوی چتربازان روسی گفته شده است که آنان در نزدیکی شهر روستوف، روسیه فرود آمده‌اند.

https://twitter.com/BeloFFRus/status/772445426570125312

Archived-Tweet

از سوی دیگر در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی، صفحه‌ی فیس‌بوکMade In Russia  با نشر این ویدیو همچنان گفته است که در حدود ۲هزار چترباز در منطقه روستوف از هفده هواپیمای (Ilyushin Il-76) پریده‌اند. به نقل از این یادداشت هر هواپیمای (Ilyushin Il-76) توانایی انتقال ۱۲۶ نفر چترباز را دارد. این یادداشت تایید کرده است که این عملیات نیروهای هوابرد روسی در سال ۲۰۱۴ میلادی انجام شده است.

Facebook-Post / Archived-Image

در ادامه‌ی جستجوها، فاکت‌کریسیندو دریافته است که این ویدیو در ۲۱ مارچ ۲۰۱۴ میلادی از سوی وبسایت Military.com نیز بارگذاری و منتشر شده است. در این ویدیو جریان پریدن چتربازان از داخل هواپیما و لحظه‌های فرود آمدن آنان به زمین ضبط شده است. این وبسایت در شرح ویدیوی نشر شده، تعداد نیروهای هوابرد مجهز روسی که از هواپیماها پریده‌اند را ۱۵هزار نفر اعلام کرده است.

Military.com / Archived-Image

نتیجه‌گیری: هم‌زمان با تعرض نظامی روسیه به اوکراین، ویدیویی از چتربازان روسی در صفحات رسانه‌های اجتماعی بازنشر شد. بر اساس یافته‌ها، این ویدیو ۸ سال پیش هنگام پریدن نیروهای هوابرد مجهز روسی از هواپیمای (Ilyushin Il-76) در شهر روستوف ضبط شده است.

Avatar

عنوان: در پی تعرض نظامی روسیه به اوکراین یک ویدیوی قدیمی چتربازان روسی همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *