به دنبال سقوط هواپیمای یوگنی پریگوژین یک نوار تصویری قدیمی بازنشر شد

False International

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی یک نوار تصویری را به عنوان ویدیوی لحظه سقوط هواپیمایی متعلق یوگنی پریگوژین، رییس گروه واگنر منتشر کرده‌اند. این نوار تصویری از ۲۳ آگست ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو وایرال شده است.

در این نوار تصویری، یک فروند هواپیمای مشاهده می‌شود که دچار آتش‌سوزی شده و در حال سقوط است.

کاربران در شرح این نوار تصویری چنین نگاشته‌اند: “ویدیویی از لحظه سقوط هواپیمای متعلق به رئیس گروه واگنر در شمال مسکو“.

Archived-Video

یافته‌ها در پیوند به این نوار تصویری حاکی از آن است که کاربران یک ویدیوی قدیمی را به عنوان صحنه‌ی سقوط هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین منتشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به دست آمده این نوار تصویری از دو ماه پیش در اینترنت در دسترس بوده است.

بررسی واقعیت: یافته‌ها در پیوند به این نوار تصویری حاکی از آن است که کاربران یک ویدیوی قدیمی را به عنوان صحنه‌ی سقوط هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین منتشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به دست آمده این نوار تصویری از دو ماه پیش در اینترنت در دسترس بوده است.

وبسایت جت‌های‌جنگنده جهان(Fighterjetsworld) این نواری تصویری را در ۲۵ جون ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این ویدیو گزارش شده است که اعضای گروه واگنر یک هواپیمای نوع ایلیوشین (IL-22M-11) نیروی هوایی روسیه را در منطقه ورونژ ساقط کرده‌اند. در این گزارش هم‌چنان گفته شده است که در نتیجه این رویداد هشت سرنشین این هواپیما جان باخته‌اند. 

Fighterjetsworld / Archived-Link

در همین حال، شماری از رسانه‌های روسی نیز با نشر تصویرهای برداشته شده از جریان سقوط این هواپیما گزارش داده‌اند که نیروهای گروه واگنر عامل سرنگونی آن بوده‌‌اند. در این گزارش‌ها نیز آمده که هواپیمای ساقط شده از نوع (IL-22M) بوده است. این گزارش‌ها هم‌چنان در ماه جون سال روان میلادی منتشر شده‌اند. 

En.topwar.ruNewsivanovo.ru
Archived-LinkArchived-Link

کانال یوتیوب (The Sun) نیز این نوار تصویری را در ۲۵ جون ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرده است. این کانال هم‌چنان در شرح این ویدیو گفته است که نیروهای واگنر عامل سرنگونی این هواپیمای روسی بوده‌اند.

خلاصه: یک نوار تصویری قدیمی به عنوان لحظه‌ی سقوط هواپیمای متعلق به یوگنی پریگوژین، رییس گروه واگنر منتشر شد. این نوار تصویری از ماه جون سال روان میلادی در فضای اینترنت قابل دسترس بوده است.

Avatar

عنوان: به دنبال سقوط هواپیمای یوگنی پریگوژین یک نوار تصویری قدیمی بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *