در پی تنش آبی میان کابل و تهران یک ویدیو قدیمی رزمایش نظامی طالبان بازنشر شد

False International

به دنبال تنش‌ها میان کابل و تهران بر سر آب، شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک نوار تصویری مدعی اند که طالبان دولت ایران را مورد تمسخر قرار داده است. این نوار تصویری از اواسط ماه می ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو وایرال شده است. در این نوار تصویری افراد مسلح طالبان همراه با بشکه‌های زرد رنگ سوار بر موتورسایکل‌های شان مشاهده می‌شوند.

برخی از رسانه‌ها این رزمایش طالبان را یک اقدام شرم‌آور، غیراخلاقی و خارج از عرف دیپلماتیک عنوان کرده‌اند. در گزارش این رسانه‌ها آمده است که طالبان با برگزاری این رزمایش نظامی با بشکه‌های زردرنگ، تهدید دولت ایران درباره حقابه هیرمند را به سخره گرفته‌اند.

ArshehonlineDailyfootball
Archived-LinkArchived-Link

از سوی دیگر، شماری از کاربران فیس‌بوک نیز با نشر این نوار تصویری مدعی اند که طالبان ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران را به تمسخر گرفته و رزمایش موتوری دبه‌های زرد رنگ حقابه را برگزار کرده‌اند. در ادعای کاربران هم‌چنان آمده است که طالبان با برگزاری رژه موتوری با دبه‌های زردرنگ، بار دیگر خط و نشان کشیدن رییس جمهور ایران درباره حقابه آن کشور از هیرمند را به سخره گرفته‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

این ادعا و نوار تصویری در توییتر نیز وایرال شده است. کاربران این پلتفرم نیز با نشر این نوار تصویری مدعی اند که در پی صحبت‌‌های ابراهیم رییسی در مورد حقابه هیرمند، جنرال مبین، یکی از مسوولین طالبان با نشر یک ویدیو در فضای مجازی تهدید رییس جمهور ایران را به تمسخر گرفته است. آنان گفته‌اند که پس از این عمل جنرال مبین، آقای رییسی برای بار دوم مورد تمسخر طالبان قرار گرفته است. در ادعای کاربران آمده است: “پس از گذشت چند روز و تنش بر سر حقابه هیرمند، حالا طالبان با انتشار ویدیویی از رژه موتوری با دبه‌های زرد باز هم به تمسخر این موضوع پرداخته اند“.

Archived-Tweet

شماری از کانال‌های یوتیوب نیز این نوار تصویری را از ۲۵ می ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو منتشر کرده‌اند. آنان هم‌چنان با نشر این نوار تصویری از تمسخر دوباره ابراهیم رییسی و رزمایش موتوری طالبان با بشکه‌های زرد رنگ نگاشته و آنان را جنبش اصیل منطقه خطاب کرده‌اند.

Archived-Link

یافته‌های به‌دست آمده در پیوند به این نوار تصویری حاکی از قدیمی بودن آن است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این نوار تصویری از جریان رزمایش نظامی طالبان است که در نهم سنبله سال قبل برابر با ۳۱ آگست ۲۰۲۲ میلادی به مناسبت خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان در پایگاه بگرام برگزار شده بود.

بررسی واقعیت: یافته‌های به‌دست آمده در پیوند به این نوار تصویری حاکی از قدیمی بودن آن است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این نوار تصویری از جریان رزمایش نظامی طالبان است که در نهم سنبله سال قبل برابر با ۳۱ آگست ۲۰۲۲ میلادی، به مناسبت خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان در پایگاه بگرام برگزار شده بود.

بی‌بی‌سی فارسی این نوار تصویری را در ۳۱ آگست ۲۰۲۲ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این نوار تصویری گزارش شده است که حکومت طالبان به مناسبت خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان آن‌روز (نهم سنبله) را تعطیل عمومی اعلام کرد و رژه نظامیان خود را در پایگاه بگرام برگزار کرده است.‌

در این گزارش آمده است که در رژه آن‌روز شمار زیادی از موتورسواران طالبان با بشکه‌های زردرنگ نیز از برابر جایگاه مقام‎‎‌های طالبان گذشته‌اند. به نقل از گزارش، در گذشته این بشکه‌ها به هدف کوبیدن نیروهای خارجی با مواد انفجاری پر می‌شدند.

Archived-Post

از سوی دیگر، جست‌وجوهای ما نشان می‌دهد که این نوار تصویری بخشی از ویدیوی است که کانال یوتیوب افغانستان من آن‌را در ۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی منتشر کرده است. این صحنه در دقیقه شانزدهم و ثانیه سی‌ام قابل مشاهده است.

خلاصه: رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی یک نوار تصویری قدیمی رزمایش نظامی طالبان را همراه با ادعای تمسخر رییس جمهور ایران بازنشر کرده‌اند. این نوار تصویری از جریان رزمایش نظامی سال پار طالبان است که به مناسبت خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان در پایگاه بگرام برگزار شده بود.

Avatar

عنوان: در پی تنش آبی میان کابل و تهران یک ویدیو قدیمی رزمایش نظامی طالبان بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *