در پی وقوع یک انفجار مهیب در شهر پاریس تصویر محل یکی از انفجارهای قدیمی این شهر بازنشر شد

International Misleading

به دنبال وقوع یک انفجار مهیب در شهر پاریس، پایتخت فرانسه ۳۷ نفر مجروح شده‌اند. این انفجار عصر روز چهارشنبه، ۲۱ جون ۲۰۲۳ میلادی، در جاده سنت ژاک در منطقه ۵ پاریس در نزدیکی کلیسای نوتردام رخ داده است.

با این حال، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز خبر این رویداد انفجاری را منتشر کرده‌اند. آنان هم‌چنان گفته که در نتیجه این انفجار دست‌کم ۳۷ نفر زخمی شده‌اند. در این خبر آمده که علت اصلی این انفجار تاکنون مشخص نشده است و اما برخی از منابع دلیل این رویداد را نشت گاز عنوان کرده‌اند.

کاربران هم‌زمان با نشر این خبر یک تصویر را نیز منتشر کرده‌اند. در این تصویر ساختمان‌ها و وسایط نقلیه‌ی مشاهده می‌شوند که در اثر انفجار تخریب شده‌اند. این خبر و تصویر از ۲۲ جون ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

Facebook-Post / Archived-Post

حجاز-فارسی این خبر و تصویر را در صفحه توییترش هم‌چنان منتشر کرده است.

Archived-Tweet

یافته‌ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر منتشر شده حاکی از قدیمی بودن آن است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویر روایت‌گر لحظات پسین انفجار سال ۲۰۱۹ شهر پاریس، پایتخت فرانسه است.

بررسی واقعیت: یافته‌ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر منتشر شده حاکی از قدیمی بودن آن است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویر روایت‌گر لحظات پسین انفجار سال ۲۰۱۹ شهر پاریس، پایتخت فرانسه است.

رادیو آزادی گزارش این انفجار را در ۲۳ جدی ۱۳۹۷ ه‍.ش برابر با ۱۳ جنوری ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، این انفجار در یک نانوایی رخ داده است که در نتیجه آن سه نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند. این گزارش تایید کرده است که در اثر وقوع این انفجار دو کارمند اطفاییه و یک شهروند اسپانیایی کشته شده‌اند.

از سوی دیگر، وبسایت دیلی‌میل هم‌زمان با نشر خبر این رویداد چندین قطعه تصویر را نیز منتشر کرده است. در تصویرهای نشر شده، ساختمان‌ها و وسایط نقلیه که در اثر این انفجار تخریب شده، مشاهده می‌شوند. در این میان، تصویری به چشم می‌خورد که کاربران آن‌را به عنوان تصویر رویداد انفجاری اخیر شهر پاریس منتشر کرده‌اند. گزارش این رسانه نیز تایید کرده که این انفجار در منطقه ۹ شهر پاریس به علت نشت گاز صورت گرفته است.

Dailymail-Report / Archived-Link

گاردین ویدیوی از محل این انفجار را ۴ سال پیش در وبسایتش منتشر کرده است. این رسانه گفته است که این ویدیو پس از وقوع این رویداد انفجاری ثبت شده است.

خلاصه: در پی وقوع یک انفجار مهیب در منطقه ۵ شهر پاریس، تصویر یکی از رویدادهای قدیمی این شهر بازنشر شد. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویر از محل انفجاری است که در سال ۲۰۱۹ میلادی در منطقه ۹ شهر پاریس رخ داده بود.

Avatar

عنوان: در پی وقوع یک انفجار مهیب در شهر پاریس تصویر محل یکی از انفجارهای قدیمی این شهر بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *