نشر تصویر کودک ایرانی به عنوان تصویر کودک اسپندی افغان‎

Partly False Social

یک عکس اشتباه از کودکی به نام سهراب که در یک حمله انفجاری در بره‌کی کابل کشته شد، در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک و تویتر دست به دست شد. سهراب کودک ۸ ساله که از ولایت پروان به کابل آمده بود و در اینجا اسپند دود می‌کرد. این کودک یگانه نان‌آور خانواده‌اش بود. سهراب چندی قبل در یک حمله انفجاری در کابل جانش را از دست داد، اما تصویر شخص دیگری به نام او در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده‌است.

خالد نیکزاد، خبرنگار طلوع‌نیوز در تویتر خود عکس این کودک را به نشر رسانیده‌است وی اذعان داشت که عکس قبلی اشتباه بوده‌است. آقای خالد در تویتر خود گفته‌است:‌ “سهراب هشت ساله برای پیدا کردن نان از چاریکار به کابل آمده بود و اسپندی می‌کرد”، “مادر اش پردرد است“.

A screenshot of a person

Description automatically generated with low confidence

لینک تویتر

بررسی واقعیت

فاکت کریسیندو- افغانستان به بررسی این عکس که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده‌است از طریق جستجوی معکوس گوگل (Google image revers)  پرداخت.

بعد از جستجو به این نتیجه رسیدیم که این عکس مربوط کودک ایرانی می‌شود و برای بار نخست از سوی یک وبسایت ایرانی منتشر شده‌است.

Graphical user interface, website

Description automatically generated
این عکس در یک وبسایت ایرانی به نام «http://mehrbaani.blog.ir/» نشر شده است.

این عکس زیر عنوان «رفتار درست» از سوی این وبسایت به نشر رسیده‌است.

لینک وبسایت
A picture containing person, indoor

Description automatically generated
عکس اصلی سهراب، کودک اسپندی که در کابل کشته شد.

در همین حال تلویزیون طلوع در یک گزارش خود از نزدیکان سهراب بازدید کرده‌است. در این گزارش ازعکس اصلی سهراب، کودک اسپندی نیز تصویری به نمایش رفته‌است.

لینک گزارش ویدیویی طلوع نیوز

در گزارش گفته شده‌است که سهراب با برادر دیگرش اسپند دود می‌کرد و همان روز به ارزش ۱۰ افغانی اسپند از یک دکاندار قرض گرفته بود. در این گزارش، پدر سهراب نیز از ناتوانی‌اش سخن گفت و بیان داشته‌است که او معیوب است و توانایی کار را ندارد.

شبکه‌های اجتماعی

صدای آزادی در صفحه فیسبوک خود هم‌چنان تصویر جعلی از سهراب را نشر کرد و به خبر کشته‌شدن این کودک افغان پرداخته‌است.

لینک فیسبوک
Graphical user interface

Description automatically generated
عکس از صفحه فیسبوک صدای آزادی که عکس اشتباه را به نام سهراب، کودک افغان نشر کرده است

یکی از کاربران فیسبوک نیز با انتشار عکس اشتباه از سهراب بیان داشته‌است: “سهراب پسر اسپندی که دیروز در انفجار بره‌کی شهید شد“.

لینک فیسبوک یکی از کاربران

نتیجه‌گیری

تصویری که در شبکه‌های اجتماعی از سوی کاربران دست به دست شده‌است مربوط به سهراب نیست. سهراب هشت ساله در یک حمله انفجاری در بره‌کی کابل کشته شد و کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویر اشتباهی را از وی منتشر کردند که این از یک کودک ایرانی الاصل است. 

این عکس برای نخستین بار از سوی یک وبسایت ایرانی نشر شده‌است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *