آیا مارشال دوستم به دعوت جو بایدن به آمریکا سفر کرده است؟

National Political

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی مدعی اند که مارشال دوستم به دعوت جو بایدن به آمریکا سفر کرده است.

در این ادعا گفته شده است که مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به دعوت رسمی جو بایدن به آمریکا سفر کرده است. این ادعا در ۹ آگست ۲۰۲۳ میلادی منتشر شده است.

در این ادعا هم‌چنان آمده است که مارشال دوستم در این سفرش، رییس جمهور آمریکا و نیز شماری از مقام‌های دولتی و نظامی آن کشور را ملاقات خواهد کرد. 

Facebook-Post / Archived-Post

یافته‌ها در پیوند به ادعا حاکی از آن است که مارشال عبدالرشید دوستم در ترکیه به‌سر می‌برد و تاکنون هیچ رسانه‌ی از سفر او به آمریکا گزارش نداده است.

بررسی واقعیت: یافته‌ها در پیوند به ادعا حاکی از آن است که مارشال عبدالرشید دوستم در ترکیه به‌سر می‌برد و تاکنون هیچ رسانه‌ی از سفر او به آمریکا گزارش نداده است. بر بنیاد گزارش‌های اخیر، مارشال دوستم در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه زنده‌گی می‌کند.

رولینگ استون با نشر گزارشی در در ۳۰ جولای ۲۰۲۳ میلادی تایید کرده است که مارشال دوستم در ترکیه است. این رسانه گفته است که پس از یک‌ونیم سال انتظار توانسته است که با مارشال دوستم در خانه‌اش در شهر آنکارای ترکیه مصاحبه کند. بر اساس این گزارش، این نخستین مصاحبه مارشال دوستم پس از فرار او از افغانستان است.

در بخشی از این گزارش آمده که مارشال دوستم برای مقابله با طالبان خواستار حمایت سیاسی آمریکا شده است. 

Rolling Stone-Report / Archived-Link

از سوی دیگر، گزارش‌های اخیر برخی از رسانه‌ها نیز تایید می‌کنند که مارشال عبدالرشید دوستم پس از فروپاشی نظام افغانستان در ترکیه مسکن گزین شده است. 

Independent-PersianRFI
Archived-LinkArchived-Link

خلاصه: گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از فروپاشی نظام افغانستان، مارشال عبدالرشید دوستم در ترکیه اقامت گزیده است و از سفر اخیر او به آمریکا گزارشی در دست نیست.

Avatar

عنوان: آیا مارشال دوستم به دعوت جو بایدن به آمریکا سفر کرده است؟

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *