رقص روی یخ؛ کاربران دو رقصنده روسی و آمریکایی را ربات خطاب کرده‌اند

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیوی رقص بر روی یخ ادعا کرده‌اند که رقصنده‌های آن ربات‌های ساخت چین اند. آنان گفته‌اند که این ربات‌ها خیلی شبیه به انسان‌ها بوده و به همین دلیل تشخیص آنها از گونه‌ی انسان دشوار است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا حاکی از آن است که کاربران ویدیوی رقص ناومی‌لانگ و الکسی‌تیخونوف را منتشر کرده‌اند. بر اساس این یافته‌ها ناومی‌لانگ، رقصنده زن از آمریکا و الکسی‌تیخونوف، رقصنده مرد از کشور روسیه، هردو انسان اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیوی رقص بر روی یخ ادعا کرده‌اند که رقصنده‌های آن ربات‌های ساخت چین اند. آنان گفتهاند که این ربات‌ها خیلی شبیه به انسان‌ها بوده و به همین دلیل تشخیص آنها از گونه‌ی انسان دشوار است.

کاربران گفته‌اند که این ویدیوی رقص کلاسیک در چین ساخته شده و دیزنی‌لند شانگ‌های پخش شده است. به نقل از کاربران این دو رقصنده ربات‌های ساخته شده در چین اند و به علت شباهت خیلی زیاد، تشخیص این ربات‌ها از گونه‌ی انسان دشوار است. آنان هم‌چنان گفته‌اند که زمان انجام این رقص پنج دقیقه است و اما تماشاچیان باید ۴ ساعت را در صف انتظار برای خرید بلیط ۴۹۹ یوانی یا ۷۵ دالری این رقص سپری کنند. این ویدیو و ادعا در جریان سال‌های گذشته در صفحات رسانه‌های اجتماعی وایرال شده و اما کاربران از فبروری ۲۰۲۲ میلادی آن‌را برای بار دوم بازنشر کرده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Archived-Video

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا حاکی از آن است که کاربران ویدیوی رقص ناومی‌لانگ و الکسی‌تیخونوف را منتشر کرده‌اند. بر اساس این یافته‌ها ناومی‌لانگ، رقصنده زن از آمریکا و الکسی‌تیخونوف، رقصنده مرد از کشور روسیه، هردو انسان اند.

این ویدیو در ۱۴ فبروری ۲۰۱۲ میلادی از سوی کانال یوتیوب PetrovaTikhonov منتشر شده است. این کانال در شرح ویدیو از ناومی‌لانگ و الکسی‌تیخونوف به عنوان رقصنده‌های روی یخ نام برده و گفته که این رقص در رده زمانی ۱۹۷۰-۱۹۸۰ میلادی انجام شده است.

ناومی‌لانگ کیست؟

ناومی‌لانگ، رقاصه روی یخ و از آمریکا است. او در ۱۸ دسامبر ۱۹۷۸ میلادی در آرکاتا،‌ کالیفرنیا در خانواده لزلی‌دیکسون و جیسون‌لانگ در قبیله کاروک به دنیا آمده است. از ناومی‌لانگ به عنوان اولین ورزشکار زن بومی آمریکایی یاد شده که در بازی‌های المپیک زمستانی شرکت کرده است.

PeoplePill / Archived-Link

الکسی‌تیخونوف کیست؟

الکسی‌تیخونوف از کشور روسیه و متولد نوامبر ۱۹۷۱ میلادی است. در حال حاضر از وی به عنوان یک اسکیت‌باز بازنشسته نام برده می‌شود. از الکسی‌تیخونوف هم‌چون قهرمان جهان نیز یاد شده است.

Figure-skating.fandom / Archived-Link

نتیجه‌گیری: در پی انتشار یک ویدیوی رقص روی یخ از ناومی‌لانگ و الکسی‌تیخونوف، کاربران رسانه‌های اجتماعی ادعاهای نادرست را همه‌گانی کرده‌اند. یافته‌ها حاکی از آن است که رقصنده‌های این ویدیو ربات نه بلکه انسان اند.

Avatar

عنوان: رقص روی یخ؛ کاربران دو رقصنده روسی و آمریکایی را ربات خطاب کرده‌اند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *