جمعیت اسلامی افغانستان گفت‌وگوها میان صلاح الدین ربانی و طالبان را تکذیب کرد

Explainer Political

شماری از فعالان رسانه‌ی و کاربران رسانه‌های اجتماعی از گفت‌وگوهای غیرمستقیم رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان با طالبان خبر داده‌اند.

تاج‌الدین سروش، خبرنگار یکی از رسانه‌های بین‌المللی این خبر را در ۲۹ مارچ سال روان میلادی منتشر کرده است. او به نقل از یک منبع نزدیک به طالبان نگاشته است که صلاح‌الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفت‌وگوهای غیرمستقیم با طالبان را آغاز کرده است. در این خبر آمده است: “اولین دور این گفتگو با میانجی‌گری امیر رامین، سفیر افغانستان در ترکیه، با جاوید بهادری معاون تشریفات وزارت خارجه طالبان و مسعود سلطانی کارمند فعلی وزارت خارجه طالبان،  انجام شده و آنها پیام امیر خان متقی را به آقای ربانی رسانیده‌اند“. در ادامه این خبر هم‌چنان آمده است که صلاح‌الدین ربانی در مدت یک‌ونیم سال گذشته تماس‌های با برخی از سران طالبان داشته و طالبان تلویزیون نور که متعلق به حزب جمعیت اسلامی است را نیز تعطیل نکرده‌اند.

Archived-Tweet

خبر مبنی بر گفت‌وگوهای صلاح‌الدین ربانی و طالبان را شمار دیگری از فعالان رسانه‌ی هم‌چنان منتشر کرده‌اند.

Tweet-1Tweet-2Tweet-3Facebook-Post
Archived-TweetArchived-TweetArchived-TweetArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن است که حزب جمعیت اسلامی افغانستان خبر مبنی بر گفت‌وگوها میان رییس آن حزب و طالبان را تکذیب کرده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن است که حزب جمعیت اسلامی افغانستان خبر مبنی بر گفت‌وگوها میان رییس آن حزب و طالبان را تکذیب کرده است.

به‌دنبال نشر این خبر، در ۲۹ مارچ ۲۰۲۳ میلادی، حزب جمعیت اسلامی افغانستان با نشر خبرنامه‌ی آن‌را شایعه خواند و تکذیب کرده است. در خبرنامه‌ی این حزب آمده است: “شایعاتی مبنی بر این‌که گویی میان محترم صلاح الدین ربانی، رییس جمعیت اسلامی افغانستان و گروه ط‌‌البان تماس‌هایی زمینه‌سازی شده‌ است کاملا کذب و بی‌اساس می‌باشند“. در این خبرنامه هم‌چنان گفته شده است که منافع و حاکمیت اراده‌ی مردم بر سرنوشت سیاسی آنان خط سرخ این حزب است.

Archived-Tweet

خلاصه: حزب جمعیت اسلامی افغانستان خبر نشر شده مبنی بر گفت‌وگوها میان صلاح‌الدین ربانی و طالبان را تکذیب کرده است.

Avatar

عنوان: جمعیت اسلامی افغانستان گفت‌وگوها میان صلاح الدین ربانی و طالبان را تکذیب کرد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Explainer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *