در پی وقوع زمین‌لرزه در افغانستان تصویر قدیمی یک ساختمان مخروبه بازنشر شد

International Misleading

در پی وقوع زمین‌لرزه‌ی ۶.۵ ریشتری در افغانستان، چهار نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخم برداشته‌اند. این زمین‌لرزه در ۲۱ مارچ ۲۰۲۳ میلادی، ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه سه‌شنبه شب به وقت کابل رخ داده است. بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، مرکز این زمین‌لرزه ولسوالی جرم ولایت بدخشان بوده و ارتعاشات آن در کشورهای پاکستان،‌ تاجیکستان و هند نیز احساس شده است.

به‌دنبال وقوع این رویداد، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر خبر آن یک تصویر را نیز منتشر کرده‌اند. در این تصویر یک ساختمان مخروبه چند طبقه‌ی در شب‌هنگام مشاهده می‌شود. کاربران این تصویر را تصویر مخروبه‌های زمین‌لرزه‌ی افغانستان عنوان کرده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

از سوی دیگر، برخی از رسانه‌ها نیز این تصویر را منتشر کرده‌اند. آنان هم‌چنان با نشر این تصویر از وقوع زمین لرزه‌ی ۵.۶ ریشتری در افغانستان خبر داده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‌های ما در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران تصویر قدیمی ساختمانی که بر اثر زمین‌لرزه ایران و عراق تخریب شده است را به عنوان تصویر مخروبه‌های زمین‌لرزه افغانستان منتشر کرده‌اند. 

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران تصویر قدیمی ساختمانی که بر اثر زمین‌لرزه ایران و عراق تخریب شده است را به عنوان تصویر مخروبه‌های زمین‌لرزه افغانستان منتشر کرده‌اند.

بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویر از زمین‌لرزه‌ی سال ۲۰۱۷ میلادی است که در نقاط مرزی بین ایران و عراق رخ داده بود. بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، شدت این زمین لرزه ۷.۳ ریشتر بود و بیش از صدها نفر در اثر آن جان باخته‌اند.

360tvShafaqna
Archived-LinkArchived-Link

خلاصه: تصویری را که رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی به عنوان تصویر مخروبه‌های زمین‌لرزه افغانستان منتشر کرده‌اند، یک تصویر قدیمی است. بر اساس یافته‌های به‌دست آمده، این تصویر از خسارات به‌جا مانده زمین‌لرزه‌ی است که در سال ۲۰۱۷ میلادی در نقاط مرزی ایران و عراق رخ داده بود.

Avatar

عنوان: در پی وقوع زمین‌لرزه در افغانستان تصویر قدیمی یک ساختمان مخروبه بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *