ادعای حضور امرالله صالح در بغلان بی‌اساس است

False Political

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر تصویری از امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان مدعی اند که او برای عملیات پاک‌سازی با نیروی ده هزار نفری به ولایت بغلان رفته است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر یک خبر بی‌اساس از حضور امرالله صالح در افغانستان هم‌چنان یک تصویر قدیمی وی را منتشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در ۱۱ می ۲۰۲۲ میلادی از حضور امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان در آن کشور خبر داده‌اند. کاربران مدعی اند که امرالله صالح برای عملیات پاک‌سازی به ولایت بغلان رسیده است. به نقل از کاربران آقای صالح همراه با خودش ده هزار کماندوی تازه نفس را نیز به آن ولایت منتقل کرده است. کاربران هم‌زمان با این خبر تصویری از امرالله صالح را هم‌چنان منتشر کرده‌اند. در این تصویر آقای صالح با شماری از افراد ملکی و نظامی در حال قدم زدن مشاهده می‌شود.

Facebook-Post / Archived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر یک خبر بی‌اساس از حضور امرالله صالح در افغانستان هم‌چنان یک تصویر قدیمی وی را منتشر کرده‌اند.

بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو تا کنون هیچ منبع معتبر از بازگشت امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان خبر نداده است. فاکت‌کریسیندو جهت دست‌یابی به اطلاعات در مورد بازگشت امرالله صالح به افغانستان از صفحه فیس‌بوک و توییتر آقای صالح نیز بازدید کرده است. در نتیجه این بازدید، فاکت‌کریسیندو هم‌چنین دریافته که تا کنون آقای صالح هیچ‌ یادداشتی که حضور وی در افغانستان را تایید کند، منتشر نکرده است.

فاکت‌کریسیندو تصویری از امرالله صالح که هم‌زمان با این خبر نشر شد را نیز با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر مورد بررسی قرار داده است. بررسی‌های که در مورد این تصویر صورت گرفت، نتیجه‌ی در پی نداشت. در صورت دست‌یابی به هرگونه شواهد از مکان و تاریخ نشر این تصویر، فاکت‌کریسیندو نیز‌ این بررسی واقعیت را به‌روز می‌کند.

با این حال، فاکت‌کریسیندو تصویری که توسط کاربران رسانه‌های اجتماعی منتشر شد و نیز آخرین تصویری که امرالله صالح از خودش در ۳ آگست ۲۰۲۱ میلادی در صفحه‌ی فیس‌بوکش منتشر کرد را با هم مقایسه کرده است. بر اساس این مقایسه فاکت‌کریسیندو اعلام می‌کند که تصویر نشر شده توسط کاربران رسانه‌های اجتماعی، تصویری از ایام جوانی آقای صالح است. در این تصویر امرالله صالح با موهای سیاه و چهره جوان‌تر مشاهده می‌شود در حالی‌که در آخرین تصویری که آقای صالح از خودش منتشر کرد، مسن‌تر به‌نظر می‌رسد. از سوی دیگر، در آخرین تصویری که امرالله صالح از خودش منتشر کرده است هم‌چنان مشاهده می‌شود که موهای سر و صورت وی بیشتر سفید شده است.

در این‌جا می‌توانید آخرین تصویری که امرالله صالح از خودش در ۳ آگست ۲۰۲۱ میلادی در فیس‌بوکش منتشر کرده است را مشاهده کنید.

Facebook-Post / Archived-Post

امرالله صالح کجاست؟

برخی از گزارش‌ها و اطلاعات نشر شده در پیوند به اسکان امرالله صالح پس از به قدرت رسیدن طالبان حاکی از آن اند که او به تاجیکستان رفته است.

WikipediaSg-news
Archived-LinkArchived-Link

بر بنیاد برخی از اطلاعات منابع معتبر، امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان در تاجیکستان به‌سر می‌برد. ادعاهای نشر شده مبنی بر حضور وی در ولایت بغلان با استناد به نبود گزارش موثق از منابع معتبر بی‌اساس اند.

Avatar

عنوان: ادعای حضور امرالله صالح در بغلان بی‌اساس است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *