تصویری از جریان آتش‌سوزی کاروان تدارکاتی ناتو به عنوان تصویر تجهیزات حریق شده‌ای ارتش پیشین افغانستان منتشر شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان با نشر تصویری از جریان آتش‌سوزی چندین عراده موتر ادعا کرده‌اند که تجهیزات ارتش پیشین افغانستان را یک جوان در پاکستان آتش زده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران تصویری از جریان آتش‌سوزی کاروان تدارکاتی ناتو را منتشر کرده‌اند. این کاروان در سال 2013 میلادی در مرز بین افغانستان و پاکستان به آتش کشیده شده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان هم‌زمان با نشر تصویری از جریان آتش‌سوزی چندین عراده موتر ادعا کرده‌اند که تجهیزات ارتش پیشین افغانستان را یک جوان در پاکستان آتش زده است. کاربران تاکید کرده‌اند که این آتش‌سوزی در آن‌سوی مرز تورخم در خاک پاکستان رخ داده است. این ادعا از 29 نوامبر 2021 میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\08.Dec.2021\Claim Screenshots.jpg

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران تصویری از جریان آتش سوزی کاروان تدارکاتی ناتو را منتشر کرده‌اند.

در 4 مارچ 2014 میلادی العربیه‌نیوز با نشر این تصویر گزارش داده است که افراد مسلح به موترهای کاروان ناتو در پاکستان حمله کرده است. العربیه‌نیوز تایید کرده که این کاروان در سال 2013 میلادی در مرز بین افغانستان و پاکستان حریق شده است. به نقل از این گزارش افراد مسلح به یک کاروان تدارکاتی ناتو در شمال غرب آن کشور تیراندازی کرده است که در نتیجه دو راننده این کاروان کشته و یک نفر دیگر زخمی شده‌اند. در این گزارش هم‌چنان گفته شده است که این حمله روز سه‌شنبه در منطقه قبیله‌ای جمرود زمانی رخ داد که این کاروان حامل تجهیزات به نیروهای ناتو به‌سوی افغانستان در حرکت بوده‌اند. در گزارش آمده است که جمرود در 40 کیلومتری شمال غربی شهر پشاور قرار دارد. در زیرنویس این تصویر هم‌چنان آمده است که نیروهای امنیتی افغانستان موترهای تدارکاتی ناتو که در 18 دسامبر 2013 میلادی در منطقه تورخم در مرز بین افغانستان و پاکستان در جلال آباد سپس از یک حمله جنگجویان آتش گرفته است را خاموش کرده‌اند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\08.Dec.2021\Alarabiya.png

Al-Arabiya / Archived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران تصویری از جریان آتش‌سوزی کاروان تدارکاتی ناتو که در سال 2013 میلادی در پاکستان آتش زده شده است را تجهیزات ارتش پیشین افغانستان عنوان کرده‌اند.

Avatar

عنوان: تصویری از جریان آتش‌سوزی کاروان تدارکاتی ناتو به عنوان تصویر تجهیزات حریق شده‌ای ارتش پیشین افغانستان منتشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *