سن کم و اما ظاهر پیر؛ کاربران ادعای ضد و نقیضی را در پیوند به کودکان مبتلا به سندرم پروگریا منتشر کرده‌اند

International Misleading

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۸ می ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو با نشر تصویرهای دو کودک مدعی اند که آنان در هند متولد شده و از ۶۳ تا ۷۵ سال سن دارند.

در تصویرهای نشر شده، دو کودکی که دارای پوست چروکیده اند، مشاهده می‌شوند.

در ادعای کاربران آمده است: “دو طفل که در کشورِ هند به دنیا آمده داکترها تحقیق کردند که عمر شان 75 الی 63 ساله است“.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌ها در پیوند به این تصویرها نشان می‌دهد که این کودکان در هند و در بنگلادش متولد شده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این کودکان به سندرم پروگریا (پوست چروکیده) مبتلا بوده‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌ها در پیوند به این تصویرها نشان می‌دهد که این کودکان در هند و در بنگلادش متولد شده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این کودکان به سندرم پروگریا (پوست چروکیده) مبتلا بوده‌اند.

یافته‌ها راجع به این دو کودک در ادامه‌ی این بررسی واقعیت آمده است.

تصویر نخست: در نخستین تصویر، یک کودک روی دستان یک مرد مشاهده می‌شود. یافته‌ها در مورد این کودک نشان می‌دهد که او متولد هند است. 

وبسایت میرور تصویرهای از این کودک را در ۱۹ جون ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر تصویرهای این کودک گزارش شده است که والدینش او را به دلیل بیماری پوستی‌اش ترک کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که او در آن زمان دو هفته سن داشت و در این مدت دلیپ دود، پدربزرگ ۵۰ ساله‌اش او را از شیر بز تغذیه کرده است. گفته شده است که او هفت ماهه به دنیا آمده و در آن زمان ۸۰۰ گرام وزن داشته است.

بر بنیاد این گزارش، مادر او ماماتا دود و پدرش آجی دود نام دارند و هر دو در آن زمان ۲۵ سال سن داشته‌اند.  در این گزارش جنسیت او دختر گفته شده و نیز آمده است که پزشکان دلیل بیماری او را تاخیر در رشد داخل رحمی (IUGR) و برخی از ناهنجاری‌های کروموزمی تشخیص داده‌اند. او پس از انتقال به شفاخانه وادیا در بمبی تحت تداوی قرار گرفته است.

Mirror-Report / Archived-Link

تصویر دوم: در دومین تصویر یک کودک دیگر روی دستان یک زن مشاهده می‌شود.

تصویرهای این کودک را وبسایت میرور در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویرها گزارش شده است که او روز یک‌شنبه، ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی در ماگورای بنگلادش متولد شده است.

این گزارش تایید کرده است که او به یک بیماری نادر به نام سندرم پروگریا مبتلا است. این سندرم باعث ایجاد چین و چروک در صورت و بدن و فرو رفته‌گی چشم‌ها می‌شود و ظاهر فرد مبتلا هم‌چون ظاهر یک فرد سال‌مند به‌نظر می‌رسد.

در این گزارش گفته شده که این کودک پسر است و خانواده‌اش او را با خوشحالی پذیرفته است.

Mirror-Report / Archived-Link

کانال یوتیوب Story Trender ویدیوی این کودک را در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرده است. در این ویدیو، نخست او در آغوش یک زن و سپس روی دستان یک پزشک مشاهده می‌شود.

پروگریا (Progeria) چیست؟

پروگریا از کلمه یونانی (Geras) یعنی پیری گرفته شده و یک بیماری ژنتیکی نادر است که باعث پیری سریع در کودکان می‌شود. دلیل این بیماری یک جهش ژنتیکی کوچک عنوان شده است.

پروگریا باعث علائم پیری مانند طاسی و چین و چروک پوست می‌شود. این بیماری آمار کشنده‌گی بالا دارد و میانگین عمر بیماران از ۱۴ تا ۲۰ سال تخمین شده است. هرچند تاکنون برای مقابله با این بیماری راهکار مشخصی کشف نشده است اما گمان می‌رود که داروی لونافارنیب باعث کندی در پیشرفت این بیماری گردد.

My.clevelandclinic / Archived-Link

خلاصه: کاربران با نشر تصویرهای دو کودک مبتلا به بیماری پروگریا ادعای ضد و نقیضی را نیز منتشر کرده‌اند. یافته‌ها حاکی از آن است که یکی از این کودکان در هند و دیگر در بنگلادش متولد شده و درگیر بیماری سندرم پروگریا بوده‌اند.

Avatar

عنوان: سن کم و اما ظاهر پیر؛ کاربران ادعای ضد و نقیضی را در پیوند به کودکان مبتلا به سندرم پروگریا منتشر کرده‌اند

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *