تصویری از عاشقان حسنلو به عنوان تصویر سودانی‌های سنگسار شده منتشر شد

International Misleading

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۱۸ اپریل ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو با نشر تصویری از اسکلت بدن دو نفر مدعی اند که آنان سنگ‌سار شده‌اند. در این تصویر اسکلت بدن دو نفر در داخل یک قبر در کنار یک‌دیگرشان مشاهده می‎شود. کاربران با نشر این تصویر مدعی اند که این دو نفرعاشق هم بوده و توسط یک قبیله در سودان سنگ‌سار شده‌اند. در ادعای کاربران آمده است که اجساد این افراد بعد از ۲۰ سال در حالی‌که یک‌دیگر را بوسیده‌اند، از قبر بیرون ساخته شده است.

Facebook-Post / Archived-Post

یافته‌ها در پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که این تصویر متعلق به عاشقان حسنلو است. اجساد این افراد در سال ۱۹۷۳ میلادی در شهر حسنلو در شمال غربی ایران کشف شده است.

بررسی واقعیت: یافته‌ها در پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که این تصویر متعلق به عاشقان حسنلو است. اجساد این افراد در سال ۱۹۷۳ میلادی در شهر حسنلو در شمال غربی ایران کشف شده است.

بر بیناد یافته‌های به‌دست آمده، این دو نفر در حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد در شهر حسنلو مرده‌اند. یافته‌ها حاکی از آن است که اجساد این دو عاشق در سال ۱۹۷۳ میلادی توسط تیمی از باستان شناسان دانشگاه پنسلوانیا به رهبری رابرت اچ. دایسون کشف شده است. شهر حسنلو واقع در شمال غربی ایران در حدود 800 سال قبل از میلاد توسط مهاجمان ناشناس ویران شده است. گمانه‌ها بر این است که این دو نفر بر اثر خفگی مرده‌اند چون هیچ نشانه‌ی از جراحت بر بدن آنان مشاهده نشده است.

موزیم پن عاشقان حسنلو را از اواسط دهه ۱۹۷۰ تا اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی به نمایش گذاشته شده‌ است.

Penn-Museum / Archived-Link

از سوی دیگر، کانال یوتیوب موزیم پن ویدیوی که در آن در مورد شهر حسنلو و از اجساد کشف شده‌ی آن شهر بحث شده است را در ۱۷ اکتوبر ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرده است. در شرح این ویدیو آمده است که داکتر پیج سلینسکی و جانت مونگ تاریخچه کاوش‌های موزه پن در حسنلو را بازگو کرده‌اند.

خلاصه: تصویری از عاشقان حسنلو به عنوان تصویر افراد سنگ‌سار شده سودانی منتشر شد. اجساد عاشقان حسنلو در جریان حفاری در سال ۱۹۷۳ میلادی در ایران کشف شده است.

Avatar

عنوان: تصویری از عاشقان حسنلو به عنوان تصویر سودانی‌های سنگسار شده منتشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *