از کشمیر تا به جاده‌ای کابل جلال‌آباد؛ افغان‌ها او را هموطن خطاب کرده‌اند

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان هم‌زمان با نشر تصویر مردی که در بین سنگ کوچ‌ها گیر کرده است مدعی اند که او یک افغان تبار است و در اثر لغزش کوه در مسیر کابل جلال‌آباد دچار این حادثه شده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر نشر شده حاکی از آن است که کاربران تصویری از یک رویداد کشمیر را همه‌گانی کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان هم‌زمان با نشر تصویر مردی که در بین سنگ کوچ‌ها گیر کرده است مدعی اند که او یک افغان تبار است و در اثر لغزش کوه در مسیر کابل جلال‌آباد دچار این حادثه شده است. این ادعا و تصویر از ۱۰ جنوری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر نشر شده با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر حاکی از آن است که کاربران تصویری از یک رویداد کشمیر را همه‌گانی کرده‌اند. در ۲۶ مارچ ۲۰۲۱ میلادی وبسایت 7News هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داد که یک راننده پس از این‌که در اثر رانش یک کوه گیر مانده بود از مرگ فرار کرده و جان سالم به در برده است. به نقل از این گزارش رشید اقبال که ۴۶ سال سن دارد با موترسوزوکی‌اش در اوایل ماه جاری به سوی کشمیر در حرکت بود که در مسیر راه با رانش یک کوه مواجه شده است. در گزارش آمده است که وزن سنگ‌های که موتر رشید اقبال را زیر گرفت به یک تن می‌رسید. در ادامه گزارش هم‌چنان گفته شده است که موتر رشید اقبال سه سرنشین دیگر را نیز در خود جا داده بود که در اثر این حادثه آن سه نفر جان باخته‌اند. این گزارش وضعیت صحی رشید اقبال را خوب توصیف و تایید می‌کند که او رو به بهبود است.

7News / Archived-Link

در همین حال وبسایت New.qq.com نیز گزارش داده است که یک راننده پاکستانی هنگام رانندگی با موتر جدیدی که به تازه‌گی خریده بود تصادف کرد. در گزارش آمده است که رشید اقبال ۴۶ ساله در حین راننده‌گی با رانش زمین مواجه شد و سه سرنشین دیگر که با او هم سفر بوده‌اند جان باخته‌اند. در این گزارش گفته شده که شانس با رشید اقبال در فرار از مرگ یاری کرده است. بر اساس این گزارش رویدادی که در آن رشید اقبال گیر مانده بود در ۲۴ مارچ ۲۰۲۱ میلادی در شهر دیرکوت در منطقه آزاد کشمیر در جنوب پاکستان رخ داده است. گزارش تایید می‌کند که ماموریت نجات آقای اقبال حدود دو ساعت طول کشید و او پس از نجات از زیر سنگ‌ها به سرعت به بیمارستان منتقل شده است.

گزارش این وبسایت با استفاده از ترجمه گوگل به انگلیسی گردان شده است

New.qq.com / Archived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان با نشر تصویر یک راننده پاکستانی از او به عنوان هموطن شان یاد کرده‌اند.

Avatar

عنوان: از کشمیر تا به جاده‌ای کابل جلال‌آباد؛ افغان‌ها او را هموطن خطاب کرده‌اند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *