یک نوار تصویری قدیمی سخن‌رانی اکمل امیر به عنوان تازه‌ترین سخن‌رانی او بازنشر شد

False National Security

وزارت دفاع ملی امارت‌اسلامی‌افغانستان (طالبان) در ۱۱ اپریل ۲۰۲۳ میلادی با نشر یک اعلامیه از کشته شدن اکمل امیر، یکی از فرماندهان کلیدی جبهه آزادی افغانستان و نیز هفت نفر همراه او خبر داده است.

پس از نشر این اعلامیه، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در ۱۲ اپریل ۲۰۲۳ میلادی، یک نوار تصویری از جریان سخن‌رانی اکمل امیر را منتشر کرده‌اند. در این ویدیو، اکمل امیر داستان سربازی را روایت کرده در مبارزه رو در رو با یک طالب پیروز شده است. کاربران این نوار تصویری را تازه‌ترین ویدیوی سخن‌رانی اکمل امیر عنوان کرده‌اند.

Facebook-Post / Archived-Post / Archived-Video

کانال یوتیوب دری‌نیوز نیز این نوار تصویری  را در ۱۲ اپریل ۲۰۲۳ میلادی بارگذاری و از آن به عنوان تازه‌ترین سخنان اکمل امیر یاد کرده است.

Archived-Video

یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن است که این نوار تصویری قدیمی است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این ویدیو از جریان سخن‌رانی اکمل امیر در مراسم فراغت منسوبین اردوی ملی پیشین افغانستان در قول اردوی ۲۰۹ شاهین برداشته شده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن است که این نوار تصویری قدیمی است. جست‌وجوها حاکی از آن است که شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی این ویدیو را در ۲۰۲۱ میلادی بارگذاری کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این ویدیو از جریان سخن‌رانی اکمل امیر در مراسم فراغت منسوبین اردوی ملی پیشین افغانستان در قول اردوی ۲۰۹ شاهین برداشته شده است.

افغان میدیا این ویدیو را در ۲۵ جنوری ۲۰۲۱ میلادی در صفحه فیس‌بوکش منتشر کرده است. این کاربر در شرح ویدیوی نشر شده از رزم سرباز اردوی ملی با طالبان نگاشته است.

Archived-Post / Archived-Video

صفحه فیس‌بوک نشریه هفته نیز این ویدیو را در ۲۶ جنوری ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. این کاربر نیز از آن به عنوان “حکایت رزم سرباز قهرمان اردوی ملی با طالبان” نام برده است.

Archived-Post

خلاصه: بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، کاربران رسانه‌های اجتماعی یک نوار تصویری قدیمی از سخنان اکمل امیر را به عنوان تازه‌ترین سخنرانی او بازنشر کرده‌اند.

Avatar

عنوان: یک نوار تصویری قدیمی سخن‌رانی اکمل امیر به عنوان تازه‌ترین سخن‌رانی او بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *