بازنشر یک تصویر قدیمی؛ تصویری از اجساد شبه‌نظامیان پاکستانی به عنوان تصویر قربانیان نبرد سالنگ همه‌گانی شد

International Misleading Security

پس از درگیری‌ها میان طالبان و جبهه آزادی افغانستان در سالنگ جنوبی، یک تصویر به عنوان تصویر اجساد افراد طالبان منتشر شده است. در این تصویر، تابوت‎های افراد کشته شده که با پرچم‌های سفید رنگ پوشانیده شده، مشاهده می‌شوند.

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی این تصویر را تصویری از اجساد افراد طالبان عنوان کرده و گفته‌اند که آنها در نبرد اخیر میان طالبان و جبهه آزادی افغانستان در سالنگ کشته شده‌اند. این تصویر از ۱۳ اپریل ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده است.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

شماری از کاربران توییتر نیز این تصویر را از ۱۳ اپریل ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو منتشر کرده‌اند. آنان هم‌چنان مدعی اند که این تصویر متعلق به آن‌عده از افراد طالبان است که در نبرد اخیر علیه جبهه آزادی افغانستان در سالنگ کشته شده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن است که این تصویر قدیمی بوده و متعلق به شبه‌نظامیان پاکستانی است که در افغانستان کشته شده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این افراد اعضای گروه البدر، جماعت الدعوه بوده‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن است که این تصویر قدیمی بوده و متعلق به شبه‌نظامیان پاکستانی است که در افغانستان کشته شده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این افراد اعضای گروه البدر، جماعت الدعوه بوده‌اند.

خامه‌پرس این تصویر را در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر از کشته شدن ۲۲ شبه‌نظامی پاکستانی در ولایت خوست، افغانستان گزارش شده است. این رسانه گزارش داده است که اجساد این شبه‌نظامیان به پاکستان منتقل و در منطقه دیرسفلی در آستان خیبرپختون‌خواه دفن خاک شده‌اند. در این گزارش آمده است که این افراد اعضای گروه البدر، جماعت الدعوه بوده‌اند.

Khaama-Press / Archived-Link

وبسایت Lubpak نیز تصویرهای از این تابوت‌ها را در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرده است. در گزارشی که هم‌زمان با این تصویرها منتشر شده، آمده است که شبه‌نظامیان البدر، جماعت اسلامی شاخه القاعده در حمله هواپیماهای بدون سرنشین در افغانستان کشته شده‌اند.

Lubpak / Archived-Link

خلاصه: تصویر قدیمی از اجساد شبه‌نظامیان پاکستانی به عنوان تصویر افراد کشته شده طالبان منتشر شد. این تصویر پس از آن همه‌گانی شده است که نظامیان طالبان با افراد جبهه آزادی افغانستان در سالنگ جنوبی درگیر شده‌اند.

Avatar

عنوان: بازنشر یک تصویر قدیمی؛ تصویری از اجساد شبه‌نظامیان پاکستانی به عنوان تصویر قربانیان نبرد سالنگ همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *