حریف تازه برای جنرال شرمن، تصویری از بائوباب به عنوان تصویر بزرگترین درخت دنیا منتشر شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک درخت را منتشر کرده‌اند. آنان تصویر را به بزرگترین درخت جهان نسبت داده و گفته‌اند که این تصویر بزرگترین درخت جهان است.

براساس یافته‌های ما تصویری که از سوی کاربران نشر شده است از درخت بائوباب(Baobab) بوده و این درخت در افریقای جنوبی به عنوان درخت زنده‌گی نیز شناخته شده است و اما عنوان بزرگترین درختان جهان را درختان سکویا به خود اختصاص داده‌اند. 

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک درخت را منتشر کرده‌اند. این تصویر از سوی کاربران در (8 جون 2021) نشر شده است. کاربران تصویر نشر شده را به بزرگترین درخت جهان نسبت داده و گفته‌اند که این درخت، بزرگترین درخت جهان است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\10.06.2021\The biggest tree in the world.png

Facebook / Archived-Link

بررسی واقعیت: در پیوند به تصویر نشر شده با استفاده از ابزارهای جستجوی تصاویر تحقیق کردیم. یافته‌های ما نشان می‌دهد که تصویر نشر شده، تصویری از درخت بائوباب(Baobab) است. این گونه‌ای درختان بیشتر در افریقای جنوبی پیدا می‌شوند. بر اساس یافته‌های ما قدمت این درختان بیشتر از 2هزار سال تخمین شده‌اند. این گونه‌ای از درختان در افریقای جنوبی به عنوان درخت زنده‌گی نیز مشهور اند. و اما در پیوند به بزرگترین درخت جهان؛ یافته‌های ما نشان می‌دهد که در حال حاضر درخت جنرال شرمن که از گونه‌ای درختان سکویا است به عنوان بزرگترین درخت جهان شناخته شده و از بائوباب به عنوان بزرگترین درخت جهان تاکنون یاد نشده است.

در (22 اپریل 2015) وبسایت Greatfoodfunplaces مطلبی را در پیوند به درخت بائوباب(Baobab) منتشر کرد. در این یادداشت آمده است که این درخت غول پیکر در افریقای جنوبی بوده که بیش از 2هزار سال قدمت داشته و این درختان از ماندگاری بالایی برخوردار اند. از این گونه‌ای درختان به منظور سرپناه، لباس، غذا و حتا ذخیره‌گاه آب همواره کار گرفته شده است و به همین علت بائوباب(Baobab) را درخت زنده‌گی نیز نامیده‌اند. بر اساس یادداشت منتشر شده یک درخت بائوباب در تنه‌اش قابلیت ذخیره کردن بیش از هزار لیتر آب را دارد. میوه این درخت به نان میمون مشهور است. نان میمون دارای مقدار زیادی از ویتامین C بوده و پوسته‌ای مخملی دارد که وزن آن حدود 1.5 کیلوگرم (3.3 پوند) بوده و تقریباً به اندازه یک نارگیل است. این گونه‌ای از درختان در مناطق که دارای فصل خشک اند، وجود دارد و برگ‌های آن در فصل خشک می‌ریزد. گونه‌های متفاوت این درخت در ماداگاسکار، شبه جزیره عربستان و استرالیا به ثبت رسیده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\10.06.2021\Baobab.PNG

Greatfoodfunplaces / Archived-Link

خصوصیات درخت بائوباب(Baobab): بائوباب به علت این که بیشتر اوقات برگ ندارد و ظاهر ریشه‌ای را به خود گرفته است به عنوان درخت وارونه نیز یاد می‌شود. درخت بائوباب هشت گونه شناخته شده دارد و بیشترین گونه‌ای این درخت در ماداگاسکار بوده و قدمت شماری از آنان به بیش از هزارسال تخمین شده است. این گونه‌ای از درختان تا ارتفاع 30 متر بلند می‌شوند و قطر تنه‌ای آنان تا 11 متر، و محیط این گونه‌ای از درختان تا 50 متر می‌رسد.  بائوباب به علت این که تنه‌ای اسفنج گونه دارد می‌تواند تا 120 هزار لیتر آب را در خود ذخیره کند. میوه این درخت به “نان میمون” مشهور است و تا 40 سانتی متر طول دارد.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\10.06.2021\Baobab Tree.png

Tabnakjavan / Archived-Link

از سوی دیگر راجع به بزرگترین درخت جهان هم‌چنان جستجو کردیم و یافته‌های این جستجو نشان می‌دهد که در حال حاضر درختان گونه‌ای سکویا به عنوان درختان بزرگ و بلند قامت شناخته شده‌اند که از آن میان جنرال شرمن عنوان بزرگترین درخت جهان را از نگاه حجم و هایپریون بلند قامت ترین درخت جهان را به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس یافته‌های ما درخت جنرال شرمن به افتخار ویلیام شرمن نام گذاری شده است. قامت این درخت بیش از 90 متر بوده و قطر تنه‌ای آن به 10 متر و محیط آن به 30 متر می‌رسد. در همین حال، هایپریون گونه‌ای دیگری از سکویا است که به عنوان بلندترین درخت جهان شناخته شده است. قامت این درخت به بیش از 115 متر و عرض آن 9 متر ثبت شده است. عمر هایپریون در حدود 1200 الی 1800 سال تخمین شده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\10.06.2021\collage.png

Eligasht / Wikipedia

نتیجه‌گیری: عنوان بزرگترین درخت را گونه‌ای سکویا به خود اختصاص داده است که جنرال شرمن و هایپریون نمونه‌های از بزرگترین درختان جهان اند.

Avatar

عنوان: حریف تازه برای جنرال شرمن، تصویری از بائوباب به عنوان تصویر بزرگترین درخت دنیا منتشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *