گروه مرگ در افغانستان پدیده‌ی نو ظهور نبوده و از زمان اعلام موجودیت آن در کشور چندین سال سپری شده است

Missing Context Political

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از اعلام حضور گروه مرگ در ولایت فاریاب خبر داده‌اند. کاربران هم‌زمان با نشر این خبر چندین قطعه تصویر را نیز همه‌گانی کرده‌اند. در این تصویرها، افرادی مشاهده می‌شوند که یونیفورم سه رنگ سیاه، سرخ و سبز را بر تن کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا و تصویر نشان می‌دهد که از اعلام حضور گروه مرگ در افغانستان بیش از ۷ سال می‌گذرد و این گروه به تازه‌گی ایجاد نشده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در ۱۶ می ۲۰۲۲ میلادی خبری را در پیوند به حضور گروه مرگ در برخی از ولایت‌های افغانستان منتشر کرده‌اند. کاربران هم‌زمان با نشر این خبر چندین قطعه تصویر را نیز همه‌گانی کرده‌اند. در این تصویرها، افرادی مشاهده می‌شوند که یونیفورم سه رنگ سیاه، سرخ و سبز را بر تن کرده‌اند.

برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی گفته‌اند که گروه مرگ علیه طالبان در ولایت فاریاب اعلام حضور کرده است. بر اساس ادعای کاربران حامی این گروه مارشال دوستم است.

و اما برخی از کاربران مدعی اند که گروه مرگ از عقابان مقاومت (جبهه مقاومت) اعلام حمایت کرده است. به نقل از کاربران، افراد این گروه در ولایت‌های کابل، پروان، کاپیسا، کندز، بدخشان، فاریاب، سمنگان و سرپل علیه طالبان اعلام حضور کرده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا و تصویر نشان می‌دهد که از اعلام موجودیت گروه مرگ در افغانستان بیش از ۷ سال می‌گذرد و این گروه به تازه‌گی ایجاد نشده است. بر اساس یافته‌ها، این گروه برای بار نخست در ولایت بلخ اعلام حضور کرده بود.

خامه‌پرس در ۲۷ جنوری ۲۰۱۵ میلادی از ایجاد گروه مرگ برای مقابله با طالبان و داعش در شمال افغانستان گزارش داده است. در این گزارش آمده است که این گروه پس از آن که خبرهای مبنی بر حضور داعش در برخی از نقاط افغانستان منتشر شد اعلام حضور کرده است. بر اساس این گزارش بیش از ۵هزار نفر برای مبارزه با داعش و طالبان با گروه مرگ بیعت کرده‌اند. هم‌زمان با این گزارش تصویری از افراد این گروه که یونیفورم سه رنگ همانند پرچم ملی افغانستان بر تن کرده‌اند، نیز منتشر شده است.

Khamaa-Press / Archived-Link

از سوی دیگر، الجزیره در ۲۵ فبروری ۲۰۱۵ میلادی از وجود گروه مرگ در افغانستان نیز گزارش داده است. در این گزارش هم‌چنان آمده است که شبه‌نظامیان گروه مرگ تعهد کرده‌اند که علیه گروه‌های مسلح از جمله داعش مبارزه کنند. در این گزارش از حاجی محمد مهدیار به عنوان رهبر گروه مرگ ولایت بلخ نام برده شده است. به نقل از این گزارش، گروه مرگ در سال ۲۰۱۴ میلادی ایجاد شده است و بیش از ۵هزار نفر عضو دارد. گزارش تایید کرده است که یونیفورم این گروه از پرچم سه رنگ افغانستان آماده شده است. همراه با این گزارش برخی از تصویرهای اعضای این گروه نیز به نشر رسیده است. در این تصویرها افرادی مشاهده می‌شوند که یونیفورم سه رنگ سیاه، سرخ و سبز را بر تن کرده‌اند.

Al-Jazeera / Archived-Link

بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده از ایجاد گروه مرگ در افغانستان بیش از هفت سال می‌گذرد و این گروه به تازه‌گی در آن کشور اعلام حضور نکرده است. تاکنون هیچ گزارشی از فعالیت این گروه پس از به قدرت رسیدن طالبان منتشر نشده است. از سوی دیگر ادعای کاربران مبتنی بر شواهد نیست و آنان هم‌زمان با این ادعا تصویرهای قدیمی افراد گروه مرگ را منتشر کرده‌اند.

Avatar

عنوان: گروه مرگ در افغانستان پدیده‌ی نو ظهور نبوده و از زمان اعلام موجودیت آن در کشور چندین سال سپری شده است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *