در پی وقوع آتش‌سوزی در لیسه مریم شهر کابل تصویر قدیمی یک رویداد پیشین بازنشر شد

Misleading National

گزارش‌ها حاکی از وقوع یک آتش‌سوزی در بازار لیسه مریم از مربوطات ناحیه یازدهم شهر کابل است. بر اساس گزارش‌های نشر شده، این آتش‌سوزی شام‌گاه پنج‌شنبه، ۲۴ قوس ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی رخ داده است. دلیل این آتش‌سوزی نشت گاز گزارش شده است. 

در پی وقوع این آتش‌سوزی، شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی یک تصویر را به عنوان تصویر این رویداد همه‌گانی کرده‌اند. در تصویر نشر شده،‌ آتش و دود ناشی از آن در عقب یک بلند منزل در شب‌هنگام مشاهده می‌شود.

این تصویر را بی‌بی‌سی فارسی و افغانستان اینترنشنال در جمعه، ۲۵ قوس ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی منتشر کرده‌اند.

BBC-PersianAfghanistan-International
Archived-LinkArchived-Link

برخی از کاربران فیس‌بوک نیز این تصویر را از ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو منتشر کرده‌اند. آنان هم‌چنان با نشر این تصویر از وقوع آتش‌سوزی در لیسه مریم شهر کابل خبر داده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

در توییتر هم‌چنان این تصویر به اشتراک گذاشته شده است. شماری از کاربران این پلتفرم نیز از ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی این تصویر را منتشر کرده و از وقوع یک آتش‌سوزی در لیسه مریم شهر کابل خبر داده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این تصویر حاکی از آن است که در پی وقوع آتش‌سوزی در بازار لیسه مریم شهر کابل، یک تصویر قدیمی به عنوان تصویر این رویداد همه‌گانی شده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این تصویر با استفاده از موتورهای جست‌وجوی تصاویر نشان می‌دهد که یک تصویر قدیمی به عنوان تصویر آتش‌سوزی روز پنج‌شنبه، ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی منتشر شده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده این تصویر از آتش سوزی لیسه مریم است که در سال ۲۰۱۷ میلادی رخ داده بود.

وبسایت اسپوتنیک این تصویر را در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی منشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر از وقوع آتش‌سوزی در یک سرای لیلامی در بازار لیسه مریم شهر کابل گزارش شده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر، چندین قطعه تصویر دیگر از محل این رویداد را نیز همه‌گانی کرده است.

Sputnik-News / Archived-Link

از سوی دیگر، این تصویر را یکی از کاربران فیس‌بوک به اسم کریم امین در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی هم‌چنان منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر از وقوع آتش‌سوزی در لیسه مریم شهر کابل گزارش شده است.

Facebook-Post / Archived-Post

بر بنیاد گزارش‌ها، در نتیجه آتش‌سوزی سال ۲۰۱۷ میلادی در منطقه لیسه مریم شهر کابل، بیش از صد باب دکان لیلامی سوخته است. 

خلاصه: بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو برخی از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی یک تصویر قدیمی را به عنوان تصویر آتش‌سوزی شام‌گاه پنج‌شنبه، ۱۵ دسامبر سال روان میلادی منتشر کرده‌اند. تصویر نشر شده از آتش‌سوزی مارکیت لیلامی لیسه مریم است و این رویداد در سال ۲۰۱۷ میلادی رخ داده بود.

Avatar

عنوان: در پی وقوع آتش‌سوزی در لیسه مریم شهر کابل تصویر قدیمی یک رویداد پیشین بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *