ادعای اسارت یک فرمانده نظامی ایرانی به‌دست طالبان تکذیب شد

International Misleading Security

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۲۴ می ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو با نشر یک تصویر مدعی اند که طالبان یکی از فرماندهان نظامی ایران را بازداشت کرده‌اند. در تصویری که کاربران منتشر کرده‌اند، یک فرمانده نظامی ایرانی در میان طالبان مشاهده می‌شود. در ادعای کاربران آمده است: “سه روز قبل سر مرز هرات، نیروهای طالبان، ۸ مرزبان ایرانی رو دستگیر کردند که یکی از آنها سرهنگ تمام بوده است“.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

این ادعا و تصویر را برخی از کاربران توییتر نیز منتشر کرده‌اند. در ادعای آنان هم‌چنان آمده است که چند روز قبل یکی از فرماندهان نظامی ایرانی توسط نیروهای طالبان در مرز هرات بازداشت شده است.

Archived-Tweet

یافته‌های به‌دست آمده در پیوند به این ادعا نشان می‌دهد که رسانه‌های ایرانی به نقل از مرزبانی خراسان رضوی، خبر دست‌گیری این فرمانده را تکذیب کرده‌اند. از سوی دیگر، یافته‌ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر همه‌گانی شده است نیز نشان می‌دهد که این تصویر از جریان گفت‌وگوهای مقامات طالبان و نیروهای نظامی ایرانی برداشته شده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های به‌دست آمده در پیوند به این ادعا نشان می‌دهد که رسانه‌های ایرانی به نقل از مرزبانی خراسان رضوی، خبر دست‌گیری این فرمانده را تکذیب کرده‌اند. از سوی دیگر، یافته‌ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر همه‌گانی شده است نیز نشان می‌دهد که این تصویر از جریان گفت‌وگوهای مقامات طالبان و نیروهای نظامی ایرانی برداشته شده است.

در گزارش‌های رسانه‌های ایرانی گفته شده است که مرزبانی خراسان رضوی دست‌گیری فرمانده هنگ تایباد را تکذیب کرده است. در این گزارش‌ها آمده است: “به نقل از مرزبانی خراسان رضوی در این اطلاعیه در خصوص خبر دستگیری فرمانده هنگ مرزی تایباد آمده است: خبر منتشر شده کذب است و جای تاسف بیشتر از این دارد که رسانه ها بدون استعلام از مراجع سازمانی داخلی، اقدام به انتشار اینگونه اخبار منفی می کنند، هر چند خبرگزاری که در مرحله نخست اقدام به انتشار این عکس کرده بلافاصله خبر را تکذیب کرد“.

گزارش‌های نشر شده هم‌چنان تایید کرده‌اند که این تصویر مربوط به ملاقات مرزی نیروهای طالبان با این فرمانده نظامی ایرانی است و این ملاقات چندین ماه پیش انجام شده بود.

Irna-ReportYjc-Report
Archived-LinkArchived-Link

از سوی دیگر، برخی از کاربران توییتر نیز این تصویر را به دیدار مرزی مقام‌های طالبان با نیروهای ایرانی نسبت داده‌اند. در یادداشتی که آنان در خصوص این تصویر به زبان پشتو منتشر کرده، آمده است که کار ساخت یک سرک در خطوط فرضی سرحدات افغانستان، ایران و ازبیکستان به سرپرسی ملا عبدالنافع حمزه جریان دارد.

Archived-Tweet

خلاصه: خبر بازداشت فرمانده نظامی ایرانی به‌دست طالبان تکذیب شد. یافته‌ها حاکی از آن است که تصویر نشر شده، تصویری از جریان بازدید نیروهای طالبان با این فرمانده ایرانی است.

Avatar

عنوان: ادعای اسارت یک فرمانده نظامی ایرانی به‌دست طالبان تکذیب شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *