در پی وقوع دومین انفجار در تونل سالنگ تصویر قدیمی انفجار منطقه مرزی القصر همه‌گانی شد

International Misleading

گزارش‌ها حاکی از وقوع دومین انفجار در تونل سالنگ است. بر اساس گزارش‌های نشر شده، این انفجار روز یک‌شنبه، ۲۷ قوس ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی رخ داده است. این رویداد ناشی از انفجار یک موتر گاز بوده و پس از آتش گرفتن یک تانکر نفت‌کش رخ داده است. بر بنیاد گزارش‌ها در نتیجه این انفجار بیش از صد نفر کشته و زخمی شده‌اند.

در پی وقوع این انفجار شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر خبر این رویداد، تصویری که در آن آتش و دود ناشی از آن در شب‌هنگام مشاهده می‌شود را نیز منتشر کرده‌اند. آنان تصویر نشر شده را تصویر رویداد انفجاری تونل سالنگ عنوان کرده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

برخی از کاربران توییتر هم‌چنان از وقوع دومین انفجار در تونل سالنگ خبر داده‌اند. آنان نیز هم‌زمان با نشر این خبر تصویری که در آن آتش و دود ناشی از آن در شب‌هنگام مشاهده می‌شود را منتشر کرده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‌های ما در پیوند به این تصویر حاکی از آن است که در پی وقوع دومین انفجار در تونل سالنگ، یک تصویر قدیمی از انفجار منطقه القصر لبنان منتشر شده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در پیوند به این تصویر با استفاده از موتورهای جست‌وجوی تصاویر نشان می‌دهد که یک تصویر قدیمی از انفجار منطقه القصر لبنان به عنوان تصویر دومین انفجار تونل سالنگ منتشر شده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده این انفجار در منطقه لبنانی القصر در مرز میان سوریه و لبنان به وقوع پیوسته است.

خبرگزاری جمهوری عربی سوریه این تصویر را در ۳ جنوری ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر از وقوع یک انفجار در منطقه القصر در مرز میان سوریه و لبنان گزارش شده است. به نقل از گزارش این انفجار در یک انبار بالن‌های گاز و سوخت در منطقه القصر واقع در مرز میان سوریه و لبنان رخ داده است. این گزارش هم‌چنان تایید کرده است که در نتیجه این انفجار چندین نفر زخمی شده‌اند. این خبرگزاری صدای این انفجار را مهیب گزارش داده و نیز گفته است که شعله‌های آتش آن به طول ۱۰ متر رسیده است.

Sana-News / Archived-Link

از سوی دیگر، وبسایت خبرگزاری شام‌تایمز نیز این تصویر را در ۴ جنوری ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. این خبرگزاری نیز هم‌زمان با نشر این تصویر از انفجار بالن‌های گاز در منطقه القصر در مرز میان سوریه و لبنان گزارش داده است.

Shaamtimes / Archived-Link

تلویزیون الغد فیلم این انفجار را در ۴ جنوری ۲۰۲۱ میلادی در کانال یوتیوبش بارگذاری کرده است. این رسانه در شرح ویدیوی نشر شده هم‌چنان از انفجار مخازن سوخت و گاز در منطقه مرزی القصر نگاشته است.

خلاصه: در پی وقوع دومین انفجار در تونل سالنگ، کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویر قدیمی انفجار منطقه مرزی القصر را به عنوان تصویر این رویداد منتشر کرده‌اند.

Avatar

عنوان: در پی وقوع دومین انفجار در تونل سالنگ تصویر قدیمی انفجار منطقه مرزی القصر همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *