چاپ تصویر میسی بر روی بانک‌نوت پزو تکذیب شد

False International Sports

به دنبال قهرمانی تیم ملی آرژانتین در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، برخی از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی از چاپ شدن تصویر لیونل میسی، کاپیتان تیم ملی آن کشور بر روی یکی از بانک‌نوت‌های پزو خبر داده‌اند. به نقل از خبر نشر شده، دولت آرژانتین برای قدردانی از بازی‌کنان تیم ملی آن کشور دستور چاپ تصویر لیونل میسی را بر روی یکی از بانک‌نوت‌های پزو داده است.

شماری از رسانه‌ها خبر مبنی بر چاپ شدن تصویر لیونل میسی بر روی واحد پولی آرژانتین را از ۳۰ قوس ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو منتشر کرده‌اند.

ایران‌اینترنشنال با نشر این خبر گفته است که بانک مرکزی آرژانتین قصد دارد تصویر لیونل میسی را بر روی اسکناس هزار پزویی چاپ کند. به نقل از این خبر، تصویر میسی بر یک روی این اسکناس و تصویری از قهرمانی در کوپا آمریکا ۲۰۲۱ و کلمه (La Scaloneta) نام مستعار لیونل اسکالونی، سرمربی تیم ملی آرژانتین بر روی دیگر این اسکناس چاپ خواهد شد.

دویچه‌وله نیز از چاپ شدن اسکناس لیونل میسی در آرژانتین خبر داده و پرسیده است که یک میسی چقدر می‌ارزد؟ در این خبر هم‌چنان آمده است که آرژانتین در نظر دارد تصویر لیونل میسی را روی اسکناس این کشور چاپ کند. به نقل از این خبر دلیل این تصمیم قهرمانی آلبی‌سلسته در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر عنوان شده است.

در زیر تصویرهای گرفته شده از وبسایت‌های اند که از چاپ شدن تصویر لیونل میسی بر روی بانک‌نوت‌های پزو خبر داده‌اند.

IranintlDWFarhangpressRoydadShafaqnaIsna
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

از سوی دیگر، برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز از ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو خبر مبنی بر چاپ شدن تصویر میسی بر روی یکی از بانک‌نوت‌های پزو را منتشر کرده‌اند.آنان هم‌چنان مدعی اند که دولت آرژانتین برای قدردانی از بازی‌کنان تیم ملی آن کشور، تصویر لیونل میسی را بر روی یکی از اسکناس‌هایش چاپ کرده است.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

این خبر را برخی از کاربران توییتر نیز منتشر کرده‌اند. کاربران این پلتفرم هم‌چنان از چاپ شدن تصویر لیونل میسی بر روی واحد پولی آرژانتین خبر داده‌اند.

ایندیپندینت فارسی این خبر را در ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی در صفحه رسمی توییترش منتشر کرده است.

Archived-Tweet

باشگاه خبرنگاران جوان نیز این خبر را در ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی در صفحه توییترش منتشر کرده است. این رسانه نیز مدعی است که دولت آرژانتین تصویر لیونل میسی را به دلیل قهرمانی در جام جهانی قطر بر روی اسکناس‌هایش چاپ کرده است.

Archived-Tweet

یافته‌های ما در پیوند به این خبر نشان می‌دهد که تصویر لیونل میسی، کاپیتان تیم ملی آرژانتین بر روی هیچ یک از بانک‌نوت‌های پزو چاپ نشده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، ایده‌ی چاپ تصویر میسی بر روی بانک‎نوت پزو را یکی از اعضای بانک مرکزی آرژانتین به گونه‌ی شوخی مطرح کرده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در پیوند به این خبر نشان می‌دهد که تصویر لیونل میسی، کاپیتان تیم ملی آرژانتین بر روی هیچ یک از بانک‌نوت‌های پزو چاپ نشده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، تصویر بانک‌نوتی که در آن تصویر لیونل میسی درج شده، یک تصویر دست‌کاری شده است.

از سوی دیگر، یافته‌ها حاکی از آن است که ایده‌ی چاپ تصویر میسی بر روی بانک‎نوت پزو را یکی از اعضای بانک مرکزی آرژانتین به گونه‌ی شوخی مطرح کرده است. این ایده در جلسه‌ی اعضای بانک مرکزی آرژانتین قبل از شروع بازی تیم‌های ملی آرژانتین و فرانسه در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، مطرح شده است.

El Financiero / Archived-Link

وبسایت بلومبرگ لینا نیز در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی با نشر گزارشی گفته است که تصویر لیونل میسی بر روی هیچ یک از بانک‌نوت‌های پزو چاپ نخواهد شد. در این گزارش هم‌چنان آمده است که منابع بانک مرکزی آرژانتین احتمال چاپ شدن تصویر لیونل میسی بر روی بانک‌نوت پزو را رد کرده‌اند.

Bloomberg Linea / Archived-Link

در ادامه‌ی جست‌وجوها از وبسایت بانک مرکزی آرژانتین نیز بازدید کردیم. یافته‌های این بازدید نشان می‌دهد که در هیچ یک از بانک‌نوت‌های پزو تصویر لیونل میسی درج نشده است. یافته‌ها هم‌چنان حاکی از آن است که آخرین بانک‌نوت ۱۰۰۰ پزویی در ۱ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی در آرژانتین توزیع شده است. در این بانک‌نوت تصویری از پرنده ملی آرژانتین (Rufous hornero) چاپ شده است.

BCRA / Archived-Link

خلاصه: مقام‌های بانک مرکزی آرژانتین خبر مبنی بر چاپ شدن تصویر لیونل میسی بر روی بانک‌نوت پزو را رد کرده‌اند.

Avatar

عنوان: چاپ تصویر میسی بر روی بانک‌نوت پزو تکذیب شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *