خبر وقوع رویداد انفجاری اخیر در درب شمالی مسجد جامع هرات بی‌اساس است

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۱۳ جنوری ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو از وقوع چندین انفجار در ولایت هرات خبر داده‌اند. به نقل از کاربران حوالی ساعت ۲ پس از نماز روز جمعه، ۱۳ جنوری سال روان میلادی سه انفجار پی‌هم در درب شمالی مسجد جامع بزرگ هرات به وقوع پیوسته است.

هم‌زمان با نشر این خبر، کاربران یک تصویر را نیز به عنوان تصویر این رویداد همه‌گانی کرده‌اند. در تصویر نشر شده، دود ناشی از یک انفجار در نزدیکی یک مسجد مشاهده می‌شود.

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-Post

این خبر و تصویر را برخی از کاربران توییتر نیز از ۱۳ جنوری ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو همه‌گانی کرده‌اند. آنان هم‌چنان از وقوع چندین انفجار در درب شمالی مسجد جامع بزرگ هرات خبر داده‌اند. کاربران این پلتفرم هم‌چنان مدعی اند که این انفجارها حوالی ساعت ۲ پس از نماز روز جمعه، ۱۳ جنوری سال روان میلادی رخ داده است.

Archived-Tweet

یافته‌های ما در پیوند به این خبر حاکی از آن است که در این اواخر هیچ انفجاری ولایت هرات رخ نداده است. از سوی دیگر، یافته‌ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر منتشر شده نیز نشان می‌دهد که این تصویر از انفجارهای سال ۲۰۱۳ شهر طرابلس لبنان است.

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در پیوند به این خبر حاکی از آن است که در این اواخر هیچ انفجاری ولایت هرات رخ نداده است. با استفاده از جست‌وجوی کلید واژه‌ها دریافتیم که متن ادعای کاربران از خبری که برخی از رسانه‌ها در سال ۲۰۱۷ میلادی  منتشر کرده‌اند، برداشته شده است. نسخه‌ی اصلی این خبر را روزنامه ۸صبح در ۶ جون ۲۰۱۷ میلادی در صفحه‌ی فیس‌بوکش منتشر کرده است. در این خبر آمده است: « حوالی ساعت 3 پس از چاشت امروز صدای یک انفجار بزرگ در نزدیکی درب شمالی مسجد جامع بزرگ هرات شنیده شد».

Facebook-Post / Archived-Post

از سوی دیگر، یافته‌ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر منتشر شده نیز نشان می‌دهد که این تصویر از انفجارهای سال ۲۰۱۳ شهر طرابلس لبنان است.

سی‌ان‌ان تصویرهای این رویدادهای انفجاری را در ۲۳ آگست ۲۰۱۳ میلادی در وبسایتش منتشر کرده است. این رسانه هم‌زمان با نشر این تصویرها از وقوع چندین انفجار در شهر طرابلس لبنان خبر داده است. در این خبر آمده است که این انفجارها روز جمعه، ۲۳ آگست در نزدیکی دو مسجد در شهر طرابلس در شمال لبنان رخ داده است. بر اساس این خبر، در اثر این انفجارها ده‌ها نفر کشته شده‌اند.

CNN-Report / Archived-Link

از سوی دیگر، فرانس۲۴ نوار تصویری که در آن لحظه‌های پس از انفجار مشاهده می‌شود را در ۲۳ آگست ۲۰۱۳ میلادی منتشر کرده است. این رسانه نیز هم‌زمان با نشر این ویدیو از وقوع دو انفجار در روز جمعه، ۲۳ آگست ۲۰۱۳ میلادی در شهر طرابلس در شمال لبنان خبر داده است. بر اساس خبر نشر شده، در اثر وقوع این رویدادهای انفجاری دست‌کم ۴۵ نفر کشته و صدها نفر دیگر زخمی شده‌اند.

France24-Report / Archived-Video

خلاصه: بر بنیاد یافته‌های ما، خبر نشر شده در پیوند به انفجارهای اخیر در درب شمالی مسجد جامع بزرگ هرات بی‌اساس است. یافته‌ها در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر منتشر شده است هم‌چنان نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر قدیمی از رویدادهای انفجار شهر طرابلس لبنان را همه‌گانی کرده‌اند. 

Avatar

عنوان: خبر وقوع رویداد انفجاری اخیر در درب شمالی مسجد جامع هرات بی‌اساس است

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *