یک ویدیوی قدیمی از بدرفتاری پلیس کانادا علیه یک زن با روایتی نادرست بازنشر شد

International Misleading

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک نوار تصویری از اعمال خشونت پلیس کانادا علیه یک زن محجبه خبر داده‌اند. در این ویدیو جریان برخورد خشن یک مامور پلیس علیه یک خانم مشاهده می‌شود. کاربران در شرح این ویدیو گفته‌اند: « این پلیس کانادا متمدن‌ترین کشور دنیاست، نحوه برداشتن حجاب از سر یک دختر با حجاب را ببینید». به نقل از کاربران، این کشورها در صدد آن‌اند که به امارت اسلامی(طالبان) درس حقوق بشر و احترام به زنان را آموزش بدهند. این نوار تصویری از ۱۳ جنوری ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post
Archived-Video

یافته‌های ما در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران یک ویدیوی قدیمی را به عنوان ویدیوی خشونت علیه یک زن محجبه منتشر کرده‌اند. بر بنیاد این یافته‌ها، فردی که توسط پلیس مورد بدرفتاری قرار گرفته، حجاب نداشته است.

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران یک ویدیوی قدیمی را به عنوان ویدیوی خشونت علیه یک زن محجبه منتشر کرده‌اند. بر بنیاد این یافته‌ها، فردی که توسط پلیس مورد بدرفتاری قرار گرفته، حجاب اسلامی نداشته بلکه به علت سرما پارچه‌ی را بر سر داشته است.

این نوار تصویر در گذشته نیز با ادعای «جنایت پلیس فرانسه علیه مسلمانان» همه‌گانی شده است. تیم فاکت‌کریسیندو در آن زمان هم‌چنان این ویدیو را مورد بررسی قرار داده و نتیجه آن‌را در ۶ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی منتشر کرده است.

Factcrescendo

این نوار تصویر از جریان بدرفتاری پلیس کانادا با زن جوانی به اسم دالیا کافی است. این خانم در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی به دلیل نقض مقررات منع رفت‌وآمد در کلگری کانادا توسط پلیس آن کشور بازداشت شده بود. دالیا کافی در ۲۰۲۰ میلادی علیه ماموری که با استفاده‌ی زور بیش از حد او را وادار به برداشتن روسریش کرده بود، در دادگاه شکایت کرد. ویدیوی که در آن بدرفتار یک مامور پلیس با دالیا کافی مشاهده می‌شود، یکی از مدارکی بود که به دادگاه ارایه شده بود.

CBC.ca / Archived-Link

پس از نشر این ویدیودر ۲۰۲۰ میلادی، ادعاهای متفاوتی راجع به آن در فضای مجازی منتشر شد. اظهارات پلیس کلگری در پیوند به این موضوع نشان می‌دهد که این زن محجبه نبوده است. در این بیانات هم‌چنان آمده است که پلیس کلگری از وابستگی مذهبی دالیا کافی اطلاع نداشته‌اند. آنان تایید کرده‌اند که روسری خانم کافی حجاب نبود و او آن روسری را به علت سردی هوا پوشیده بود.

خلاصه: یافته‌ها در پیوند به این ویدیو حاکی از آن است که این فیلم از سال ۲۰۱۷ میلادی است. بر بنیاد این یافته‌ها، دالیا کافی در آن سال به دلیل نقض مقررات منع رفت‌وآمد بازداشت شده بود. دالیا کافی در آن هنگام مورد بدرفتاری یک مامور پلیس که اصرار داشت روسری او را بردارد، قرار گرفت. روسری خانم کافی حجاب نه، بلکه یک پوشش برای محافظت در برابر سرما بوده است.

Avatar

عنوان: یک ویدیوی قدیمی از بدرفتاری پلیس کانادا علیه یک زن با روایتی نادرست بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *