نماز صبح؛ این تصاویر اما از سال‌های پیشین است

International Misleading

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۲۵ فبروری ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو با نشر چند قطعه تصویر از برگزاری نماز صبح در فلسطین نگاشته‌اند. در تصویرهای نشر شده، جمع بزرگی از نمازگزاران بر روی جاده و اطراف ساختمان‌ها مشاهده می‌شوند.

کاربران با نشر این تصویرها گفته‌اند: “این نه جشن عروسی است نه ضیافت و نه برای موجودی آمده اند، این نماز صبح در فلسطین است“.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌های به‌دست آمده در پیوند به این تصاویر حاکی از قدیمی بودن آنها است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویرها از ۲۰۲۰ میلادی به این‌سو در فضای اینترنت قابل دسترس اند. 

بررسی واقعیت: یافته‌های به‌دست آمده در پیوند به این تصاویر حاکی از قدیمی بودن آنها است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویرها از ۲۰۲۰ میلادی به این‌سو در فضای اینترنت قابل دسترس اند.

یکی از کاربران توییتر این تصویرها را در ۱۴ فبروری ۲۰۲۰ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویرها از برگزاری نماز صبح در فلسطین یاد کرده است. این کاربر، موقعیت این مکان را کرانه باختری، فلسطین عنوان کرده است.

Archived-Tweet

وبسایت تلویزیون نابلس یکی دیگر از تصویرهای این رویداد را نیز در ۱۴ فبروری ۲۰۲۰ میلادی منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر از حضور گسترده مردم در مسجد النصر در مرکز شهر قدیم نابلس در سحرگاه آن‌روز (جمعه، ۱۴ فبروری) خبر داده است. گفته شده است که به دلیل ازدحام جمعیت، هزاران نمازگزار دیگر در میدان‌ها و اطراف آن مسجد نماز را اقامه کرده‌اند.

NablusTv / Archived-Link

خلاصه: یافته‌های به‌دست آمده در پیوند به تصویرهای نشر شده نشان می‌دهد که کاربران چندین قطعه تصویر قدیمی را بازنشر کرده و از آنها به عنوان تصاویر نماز صبح فلسطین نام برده‌اند.

Avatar

عنوان: نماز صبح؛ این تصاویر اما از سال‌های پیشین است

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *