صفیه فیروزی پیلوت افغان توسط طالبان سنگسار نشده‌ است

False

شماری از کاربران رسانه‌ّهای اجتماعی و تلویزیونی زیر نام منوتو گزارشی از سنگسار شدن صفیه فیروزی پیلوت افغان را نشر کرده‌اند. آنها گفته‌اند که گویا وی توسط طالبان سنگسار شده‌است.

یافته‌ّهای فاکت کریسیندو نشان می‌دهد که خانم فیروزی خارج از افغانستان است و ادعاهای سنگسار شدن وی حقیقت ندارد. 

ادعا

کاربران رسانه‌ّهای اجتماعی و تلویزیون منوتو ‘Manoto’ به تاریخ ۳۰ اگست سال روان ادعا کرده که گویا صفیه فیروزی از سوی طالبان به قتل رسیده است. 

این رسانه تلویزیونی خبر سنگسار وی را از روزنامه جمهوری اسلامی ایران نقل کرده است. این خبر در فیسبوک یک هزار و ۸۰۰ بار با دیگران به اشتراک گذاشته شده‌است. این رسانه نوشته‌است: « صفیه فیروزی، یکی از چهار زن خلبان نیروی هوایی افغانستان توسط طالبان سنگسار شد».

پست فیسبوک/ آرشیف

این رسانه در یک خبر دیگر خبر کشته‌شدن خانم فیروزی را تکذیب کرده‌است.

یک صفحه فیسبوک به نام ‘Hazara TV’ نیز این خبر را نشر کرده‌است. این صفحه نوشته‌است: « سنگسار شدن خلبان زن به جرم هزاره بودن توسط طالبان
صفیه فیروزی خلبان زن توسط ط‌البان بصورت بسیار فجیع سنگسار شد».

فیسبوک/ آرشیف

بررسی واقعیت

صفیه فیروزی پس از شایعات سنگسار شدن وی به تلویزیون «افغانستان اینترنشنال» تایید کرده است که این ادعاها نادرست می‌باشد. وی گفته‌است که صحیح و سلامت در خارج از کشور به سر می‌برد.

فیسبوک/ آرشیف

نتیجه‌گیری

بر اساس گزارش تلویزیون «افغانستان اینترنشنال» ادعا های سنگسار شدن صفیه فیروزی حقیقت ندارد. خانم فیروزی فعلا در حالت صحت و سلامتی از افغانستان خارج شده‌است. وی این ادعا ها را تکذیب کرده‌است.

Avatar

عنوان: صفیه فیروزی پیلوت افغان توسط طالبان سنگسار نشده‌ است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *