تصویرهای نامرتبط و قدیمی زیر عنوان تصویرهای نقاط مختلف پنجشیر بازنشر شد

Partly False Security

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان با نشر چندین تصویر ادعا کرده‌اند که این تصویرها در نقاط مختلف ولایت پنجشیر به ثبت رسیده است. در این تصویرها اسیران، جریان یک انفجار و وسایط تخریب شده مشاهده می‌شوند. در یادداشت‌های کاربران گفته‌ شده است که جبهه مقاومت در پنجشیر شماری از افراد طالبان را بازداشت کرده است.

یافته‌های تحقیق فاکت‌کریسیند در این زمنیه نشان می‌دهد که کاربران شماری از تصویرهای قدیمی و نامرتبط را زیر عنوان تصویرهای نقاط مختلف پنجشیر منتشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان چندین تصویر را زیر عنوان تصویرهای نقاط مختلف پنجشیر همه‌گانی کرده‌اند. در این تصویرها اسیران، جریان یک انفجار کنار جاده و وسایط تخریب شده مشاهده می‌شوند. در ادعاهای کاربران گفته شده است که جبهه مقاومت در پنجشیر شماری از افراد طالبان را بازداشت کرده است. این تصویرها در 4 اکتوبر 2021 از سوی کاربران منتشر شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\12.Oct.2021\Claim ScreenShot.png

Facebook-Post / Archived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای نشر شده نشان می‌دهد که کاربران شماری از تصویرهای نامرتبط و قدیمی را زیر عنوان تصویرهای نقاط مختلف پنجشیر منتشر کرده‌اند. تصویرهای نشر شده حاکی از رویدادهای سایر ولایت‌های افغانستان بوده و دیر زمانی از وقوع آن‌ها سپری می‌شود.

ما در اینجا یافته‌های را که در پیوند به این تصویرها بدست آمده‌اند را به اشتراک می‌گذاریم:

اولین و دومین تصویر: دو تصویر نخست که با شما به اشتراک گذاشته شده است تصویرهای از ولایت پنجشیر بوده و این تصویرها را خبرگزاری تسنیم در یازدهم و دوازدهم سپتامبر 2021 منتشر کرده است.در این تصویرها یک هاموی نظامی تخریب شده مشاهده می‌شود. تسنیم هم‌زمان با این تصویرها خاطرات و چشم‌دید خبرنگاران اعزامی‌اش در ولایت پنجشیر را نیز منتشر کرده است. 

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\12.Oct.2021\Tasnim news agency report from Panjshir province of Afghanistan .png

Tasnim News AgencyTasnim News Agency
Archived-LinkArchived-Link

سومین تصویر: در این تصویر جریان یک انفجار ناشی از ماین کنار جاده مشاهده می‌شود. این تصویر را شفقنا در 25 سنبله 1398 هجری‌شمسی منتشر کرده است. شفقنا هم‌زمان با نشر این تصویر از جان باختن 5 نفر از اثر انفجار ماین کنار جاده در ولایت فراه افغانستان خبر داده است. در این خبر به نقل از سخنگوی پیشین فرماندهی پولیس ولایت فراه گفته شده است که این انفجار در روستای کاریزشیخان آن ولایت رخ داده که در اثر آن پنج غیرنظامی جان باخته است. 

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\12.Oct.2021\Afghanistan-Shia-News-Agency.png

Shafaqna / Archived-Link

چهارمین تصویر: در این تصویر یک رنجر نظامی مشاهده می‌شود که از اثر انفجار تخریب شده و از جاده منحرف شده است. روزنامه افغانستان‌ما این تصویر را در 2 ثور 1399 هجری‌شمسی منتشر کرده است. این روزنامه هم‌زمان با نشر این تصویر از زخمی شدن فرمانده اسبق پولیس ولایت دایکندی خبر داده است. در این خبر گفته شده است که از اثر انفجار ماین کنار جاده در منطقه تمزان ولسوالی پاتو ولایت دایکندی دو نظامی حکومت پیشین جان باخته و دو نظامی دیگر با فرمانده اسبق پولیس آن ولایت مجروح شده‌اند. به نقل از این خبر، انفجار حین عبور موتر حامل فرمانده سابق پولیس ولایت دایکندی رخ داده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\12.Oct.2021\Daily Afghanistan News.png

The Daily Afghanistan / Archived-Link

آخرین تصویر: در این تصویر افرادی مشاهده می‌شوند که از بند اسارت رها شده‌اند. بشیراحمد قاسانی در 17 اپریل 2021 با نشر این تصویر از آزاد شدن 20 نظامی حکومت پیشین از بند طالبان در ولایت نیمروز خبر داده است.

نتیجه‌گیری:  کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویرهای قدیمی و نامرتبطی را زیر عنوان تصویرهای نقاط مختلف پنجشیر منتشر کرده و گفته‌اند که جبهه مقاومت در پنجشیر شماری از اعضای طالبان را بازداشت کرده است.

Avatar

عنوان: تصویرهای نامرتبط و قدیمی زیر عنوان تصویرهای نقاط مختلف پنجشیر بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Partly False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *