علت مرگ آموزگار لیسه ظاهرشاهی قندهار بیماری عنوان شده است

National Partly False

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان از درگذشت یک آموزگار به علت گرسنه‌گی خبر داده‌اند. به نقل از کاربران الله نظر، معلم برحال لیسه ظاهرشاهی قندهار به علت گرسنه‌گی درگذشته است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به خبر نشر شده حاکی از آن است که مرگ این آموزگار ناشی از بیماری بوده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان خبری را در پیوند به وفات یک آموزگار همه‌گانی کرده‌اند. کاربران گفته‌اند که الله نظر، آموزگار برحال لیسه ظاهرشاهی قندهار به علت گرسنه‌گی درگذشته است. کاربران به نقل از داکتران شفاخانه میرویس نگاشته‌اند که این آموزگار قبل از مرگش برای چهار روز متواتر گرسنه بوده و سر انجام به علت گرسنه‌گی درگذشته است. این خبر از 29 دسامبر 2021 میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی دست به دست شده است. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به خبر نشر شده حاکی از آن است که الله نظر، آموزگار لیسه ظاهرشاهی قندهار بر اثر بیماری درگذشته است. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو الله نظر از اثر داشتن مرض در ناحیه مثانه و گرده‌هایش درگذشته است. پسر این آموزگار در یک ویدیوی که در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است تایید می‌کند که کاربران علت مرگ پدرش را نادرست اعلام کرده‌اند. او هم‌چنان گفته است که الله نظر به علت داشتن مرض مثانه و عدم کفایه گرده‌هایش درگذشته است. ویدیوی که در آن پسر الله نظر راجع به مرگ پدرش صحبت کرده است را کاربری به اسم صادق الله افغان در 30 دسامبر 2021 میلادی در صفحه تویترش به اشتراک گذاشته است.

از سوی دیگر در 30 دسامبر 2021 میلادی روزنامه اطلاعات‌روز نیز با نشر گزارشی گفته است که الله نظر، آموزگار لیسه ظاهرشاهی قندهار در روزهای اخیر عمرش مریض بوده و به علت فقر به داکتر مراجعه نتوانسته است. این روزنامه افزوده است که الله نظر چهل سال در لیسه‌ی ظاهرشاهی به عنوان آموزگار کار کرده و روز گذشته از اثر تنگی نفس در خانه‌اش درگذشته است. 

Etilaatroz / Archived-Link

نتیجه‌گیری: گزارش‌ها می‌رسانند که الله نظر، آموزگار لیسه ظاهرشاهی قندهار به بیماری مثانه و عدم کفایه گرده گرفتار بوده و از اثر این بیماری‌ها درگذشته است.

Avatar

عنوان: علت مرگ آموزگار لیسه ظاهرشاهی قندهار بیماری عنوان شده است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Partly False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *