نظامیان سفیدپوش؛ آیا این تصویرها از چریک‌های جبهه مقاومت ملی افغانستان اند؟

International Misleading

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان چندین تصویری از نظامیان که در کوه‌های برفی در حال تمرین اند را همه‌گانی کرده‌اند. کاربران مدعی اند که تصویرهای نشر شده از چریک‌های جبهه مقاومت ملی افغانستان است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای نشر شده حاکی از آن است که کاربران تصویرهای نظامیان کشورهای ترکیه و کوریای جنوبی را منتشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان چندین تصویری از نظامیان که در کوه‌های برفی در حال تمرین اند را همه‌گانی کرده‌اند. کاربران مدعی اند که تصویرهای نشر شده از چریک‌های جبهه مقاومت ملی افغانستان است. این تصویرها از ۱۳ جنوری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

Facebook-Post / Archived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای نشر شده حاکی از آن است که کاربران تصویرهای نظامیان سایر کشورها را به عنوان تصویرهای چریک‌های جبهه مقاومت ملی افغانستان منتشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های ما تصویرها، جریان تمرینات نظامیان کشورهای ترکیه و کوریای جنوبی را نشان می‌دهند. فاکت‌کریسیندو در پیوند به هر تصویر با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر تحقیق کرده است و این یافته‌ها در ادامه به اشتراک گذاشته شده است.

تصویرهای اول و دوم: نخستین و دومین تصویر از سوی وبسایت Star.com.tr در ۱۰ مارچ ۲۰۲۰ میلادی منتشر شده است. این وبسایت با نشر مجموعه‌ای از تصویرهای کماندوهای ترک نگاشته است که این نظامیان در یک عملیات جنگی در فرماندهی و مرکز آموزش کماندوها واقع در کوه اغیردیر شرکت کرده‌اند. در ادامه هم‌چنان گفته شده است که این کماندوها مهم‌ترین بخش نیروهای مسلح ترکیه بوده که علیه تروریست‌ها در داخل و خارج از آن کشور می‌رزمند. وبسایت هم‌چنان تایید کرده است که این عملیات سال یک‌بار برگزار می‌شود و اشتراک در این برنامه دواطلبانه است. این دو تصویر در بین مجموعه‌ای نشر شده در رده‌های ۷۲ و ۸۷ قرار گرفته‌اند.

Star.com.tr / Archived-Link

تصویر سوم: این تصویر در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی از سوی وبسایت Shutterstock  منتشر شده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر چندین تصویر دیگر را نیز زیر عنوان مانور مشترک زمستانی کوریایی جنوبی و ایالات متحده آمریکا همه‌گانی کرده است. در یادداشتی که هم‌زمان با این تصویر به نشر رسید گفته شده است که در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی تفنگداران دریایی ایالات متحده و تفنگداران دریایی کوریایی جنوبی در پیونگ‌چانگ و در ۲۰۰ کیلومتری پایتخت کوریایی جنوبی یک تمرین رزمی را انجام داده‌اند. به نقل از این یادداشت این گونه‌ای از تمرین در ابتدا به منظور آماده سازی به دفع حمله‌های احتمالی کوریایی شمالی طراحی شده بود و حالا این روند هر سال برگزار می‌شود. 

Shutterstock / Archived-Link

آخرین تصویر: این تصویر را وبسایت AFPBB.com در ۹ جنوری ۲۰۱۵ میلادی همراه با عنوان آموزش زمستانی نیروهای ویژه کوریا منتشر کرده است. این وبسایت در زیرنویس تصویر نشر شده گفته است که نیروهای ویژه ارتش کوریای جنوبی در حال انجام تمرینات زمستانی در پیونگ‌چانگ اند. وبسایت تایید کرده است که این تصویر را (JUNG YEON-JE) در ۸ جنوری ۲۰۱۵ میلادی ثبت کرده و از سوی خبرگزاری فرانسه همه‌گانی شده است.

AFPBB.com / Archived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان تصویرهای جریان تمرینات نظامی عساکر سایر کشورها را به عنوان تصاویر چریک‌های جبهه مقاومت ملی افغانستان منتشر کرده‌اند.

Avatar

عنوان: نظامیان سفیدپوش؛ آیا این تصویرها از چریک‌های جبهه مقاومت ملی افغانستان اند؟

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *