ویدیوی قدیمی جریان فرو ریزی برج الشروق به عنوان ویدیوی متلاشی شدن ساختمان وزارت دفاع اوکراین همه‌گانی شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیو ادعا کرده‌اند که روسیه با پرتاپ سه فیر راکت ساختمان وزارت دفاع اوکراین را منهدم کرده است. در ویدیوی نشر شده، لحظه‌ی فرو ریختن یک ساختمان چند طبقه از اثر برخورد چندین فیر موشک مشاهده می‌شود.

یافته‌های فاکت‌کریسیندودر پیوند به این ادعا و ویدیو حاکی از آن است که کاربران رسانه‌های اجتماعی یک ویدیوی قدیمی از لحظه‌ی فرو ریختن برج الشروق را منتشر کرده‌اند. برج الشروق در شهر غزه بنا نهاده شده بود و بر اثر حمله هوایی نیروهای اسراییل در ماه می ۲۰۲۱ میلادی فرو ریخت. 

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیو ادعا کرده‌اند که روسیه با پرتاپ سه فیر راکت ساختمان وزارت دفاع اوکراین را منهدم کرده است. در ویدیوی نشر شده، لحظه‌ی فرو ریختن یک ساختمان چند طبقه از اثر برخورد چندین فیر موشک مشاهده می‌شود. کاربران هم‌چنان گفته‌اند که از قبل برای ساکنان آن ساختمان اطلاع رسانی شده و نیز از رسانه‌ها خواسته شده بود که از مکان امن فیلم بگیرند و اطلاع رسانی کنند. این ویدیو همراه با ادعا مبنی بر منهدم شدن وزارت دفاع اوکراین از ۲۲ مارچ ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده است. 

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-Post
Archived-Video

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندودر پیوند به این ادعا و ویدیو حاکی از آن است که کاربران رسانه‌های اجتماعی یک ویدیوی قدیمی از لحظه‌ی فرو ریختن برج الشروق را منتشر کرده‌اند. برج الشروق در شهر غزه بنا نهاده شده بود و بر اثر حمله هوایی نیروهای اسراییل در ماه می ۲۰۲۱ میلادی فرو ریخت. شماری از رسانه‌ها در ماه می ۲۰۲۱ میلادی با نشر این ویدیو از حمله هوایی نیروهای اسراییل بر برج الشروق در غزه گزارش داده‌اند.

کانال یوتیوب بی‌بی‌سی‌عربی این ویدیو را در ۱۳ می ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. این رسانه هم‌زمان با نشر این ویدیو تایید کرده است که ساختمانی مسکونی الشروق در غزه بر اثر بمباران نیروهای اسراییلی تخریب شده است. به نقل از این رسانه دفترهای شبکه تلویزیونی الاقصی حماس نیز در ساختمان الشروق مستقر بوده‌اند.

در ۱۴ می ۲۰۲۱ میلادی، ای‎بی‌سی نیوز نیز با نشر این ویدیو در صفحه‌ی تویترش از حمله هوایی اسراییل بر برج ۱۴ طبقه الشروق در غزه خبر داده است.

از سوی دیگر، وبسایت سی‌ان‌ان نیز با نشر این ویدیو از فرو ریختن یک ساختمان ۱۴ طبقه در غزه پس از حمله هوایی اسراییل خبر داده است. سی‌ان‌ان تایید کرده که ابراهیم دهمن، خبرنگار و عکاس این رسانه در آن روز شاهد رویداد حمله هوایی اسراییل بر برج الشروق و فرو ریزی آن ساختمان بوده است. به نقل از این خبر برج الشروق،‌ سومین ساختمان بلند است که توسط نیروهای اسراییلی از زمان تشدید خشونت‌ها تخریب شده است.

CNN-Report / Archived-Link

نتیجه‌گیری: ویدیوی قدیمی برج الشروق که بر اثر حمله هوایی ارتش اسراییل فرو ریخته است به عنوان ویدیوی فرو ریختن ساختمان وزارت دفاع اوکراین منتشر شد.

Avatar

عنوان: ویدیوی قدیمی جریان فرو ریزی برج الشروق به عنوان ویدیوی متلاشی شدن ساختمان وزارت دفاع اوکراین همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *