تصویر قدیمی برج الجلا به عنوان ساختمان ویران شده وزارت دفاع اوکراین همه‌گانی شد

False International

شماری از وبسایت‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک تصویر ادعا کرده‌اند که روسیه ساختمان وزارت دفاع اوکراین را با استفاده از سه فیر راکت منهدم کرده است. در تصویر نشر شده، ساختمان چند طبقه‌ی مشاهده می‌شود که در میان شعله‌های آتش و دود قرار دارد.

یافته‌های فاکت‌کریسیندودر پیوند به این ادعا و تصویر حاکی از آن است که وبسایت‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویر بنای الجلا را ساختمان وزارت دفاع اوکراین عنوان کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو ساختمان الجلا در شهر غزه موقعیت داشت و در آن دفترهای چندین رسانه بین المللی مستقر بود. 

ادعا: شماری از وبسایت‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک تصویر ادعا کرده‌اند که روسیه ساختمان وزارت دفاع اوکراین را با استفاده از سه فیر راکت منهدم کرده است. در تصویر نشر شده، ساختمان چند طبقه‌ی مشاهده می‌شود که در میان شعله‌های آتش و دود قرار دارد.

چندین وبسایت و وبلاگ در ۲۱ مارچ ۲۰۲۲ میلادی، با نشر این تصویر گفته‌اند که روسیه با ۳ راکت ساختمان وزارت دفاع اوکراین را منهدم کرده است. به نقل از خبرهای نشر شده، روسیه قبل از اصابت راکت‌ها به ساکنان نزدیک ساختمان اطلاع داده و از خبرنگاران خواسته بود تا از مسافه‌‎ی امن، از این حمله خبر تهیه کنند. آنان از سپاه قدس هم‌چون منبع این خبر نام برده‌اند.

GhadirinewsOstadbarBarkhatnewsTejaratonline
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

از سوی دیگر، در ۲۲ مارچ ۲۰۲۲ میلادی، کاربری هم‌چنان این تصویر را همراه با ادعای مبنی بر منهدم شدن ساختمان وزارت دفاع اوکراین در صفحه‌ی فیس‌بوکش همه‌گانی کرده است. او نیز نگاشته است که روسیه با سه فیر راکت ساختمان وزارت دفاع اوکراین را از بین برده است.

Facebook-Post / Archived-Post

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندودر پیوند به این ادعا و تصویر حاکی از آن است که وبسایت‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویر بنای الجلا را ساختمان وزارت دفاع اوکراین عنوان کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو ساختمان الجلا در شهر غزه موقعیت داشت و در آن دفترهای چندین رسانه بین المللی مستقر بود.

در ۲۸ جولای ۲۰۲۱ میلادی، وبسایت گاردین با نشر این تصویر گزارش داده که در ۱۵ می ۲۰۲۱ میلادی نیروهای اسراییلی ساختمان الجلا در غزه را هدف قرار داده است. به نقل از این گزارش پس از ۱۱ روز جنگ بین نیروهای اسراییلی و شبه نظامیان فلسطینی در ماه می ۲۰۲۱ میلادی، پنج ساختمان چندین طبقه در غزه از اثر حمله‌های اسراییل ویران شده‌اند. در این گزارش گفته شده است که غزه از ۲۰۱۴ میلادی تاکنون گواه چنین حمله‌های شدید از سوی اسراییل نبوده است.

Theguardian / Archived-Report

از سوی دیگر، در ۱۵ می ۲۰۲۱ میلادی، رویترز نیز گزارش داده که اسراییل ساختمانی که در آن دفترهای رسانه‌های اسوشیتدپرس و الجزیره مستقر بوده‌اند را ویران کرده است. در این گزارش آمده است که اسراییل روز شنبه، ۱۵ می ۲۰۲۱ میلادی، ساختمان ۱۲ طبقه‌ی الجلا در غزه را ویران کرده و گفته است که گروه شبه نظامی اسلام‌گرای حماس در این ساختمان مستقر بوده‌اند. 

Reuters-Report / Archived-Link

در ۱۵ می ۲۰۲۱ میلادی، الجزیره نیز با نشر این تصویر حمله‌ی اسراییل که منجر به تخریب دفتر این رسانه گردید را محکوم کرد. این رسانه گفت که حمله اسراییل اقدامی واضح برای جلوگیری از اطلاع‌دهی از رویدادهای نوار غزه است. 

Aljazeera-Report / Archived-Link

صفحه تویتر الجزیره هم‌چنان در ۱۵ می ۲۰۲۱ میلادی با نشر ویدیوی از حمله هوایی اسراییل بر دفترهای الجزیره و اسوشیتدپرس در شهر غزه خبر داده است. در این ویدیو لحظه‌ی هدف قرار گرفتن و سرنگونی ساختمان الجلا ضبط شده است.

نتیجه‌گیری: تصویری قدیمی از برج الجلا که توسط ارتش اسراییل ویران شد به عنوان تصویر ساختمان وزارت دفاع اوکراین منتشر شده است.

Avatar

عنوان: تصویر قدیمی برج الجلا به عنوان ساختمان ویران شده وزارت دفاع اوکراین همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *