وضعیت صحی عبدالرشید دوستم خوب و خبر مسمومیت او بی‌اساس است

False Medical

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر تصویری از عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان مدعی اند که او در ترکیه مسموم شده است. در تصویر نشر شده عبدالرشید دوستم، برخی از افراد نزدیک به وی و هم‌چنان چند نفر از داکترانی مشاهده می‌شوند که در حال بررسی وضعیت صحی آقای دوستم اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر یک خبر بی‌اساس در پیوند به مسمومیت عبدالرشید دوستم، تصویری قدیمی و ویرایش شده وی را هم‌چنان منتشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر تصویری از عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان مدعی اند که او در ترکیه مسموم شده است. در تصویری که از سوی کاربران منتشر شده است عبدالرشید دوستم، برخی از افراد نزدیک به وی و هم‌چنان چند نفر از داکترانی مشاهده می‌شوند که در حال بررسی وضعیت صحی آقای دوستم اند. این ادعا و تصویر از ۲۱ می ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده‌اند. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر یک خبر بی‌اساس در پیوند به مسمومیت عبدالرشید دوستم، تصویری قدیمی و ویرایش شده وی را هم‌چنان منتشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو وضعیت صحی عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان خوب است و هیچ یک از منابع معتبر و منابع نزدیک به وی از مسمومیت او گزارش نداده‌اند. از سوی دیگر در ۲۳ می ۲۰۲۲ میلادی، عبدالرشید دوستم با پسرانش به عیادت محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در یکی از شفاخانه‌های ترکیه رفته است. محمد محقق در تازه‌ترین یادداشت فیس‌بوکی خود در دوشنبه، ۲۳ می ۲۰۲۲ میلادی، گفت که عبدالرشید دوستم و پسرانش پس از آن که او یک عمل جراحی را سپری کرد به عیادت و احوال‌پرسی‌اش آمده‌اند. هم‌زمان با این یادداشت دوتصویر تازه که در آن محمد محقق، عبدالرشید دوستم، باتور دوستم و یارمحمد دوستم مشاهده می‌شوند نیز همه‌گانی شده‌اند.

Facebook-Post / Archived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویری که هم‌زمان با ادعای کاربران منتشر شده است نیز نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر قدیمی و ویرایش شده از عبدالرشید دوستم را همه‌گانی کرده‌اند. این تصویر را وبسایت خبرگزاری پیام‌آفتاب در دوشنبه، ۴ ثور ۱۳۹۶ هجری‌شمسی برابر با ۲۴ اپریل ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرده است. پیام‌آفتاب با نشر این تصویر گزارش داده است که عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری وقت برای زخمیان نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان خون اهدا کرده است.

 Payam-aftab-Report / Archived-Link

از سوی دیگر، صفحه‌ی فیس‌بوک عبدالرشید دوستم در ۲۳ اپریل ۲۰۱۷ میلادی بر علاوه‌ی این تصویر چندین تصویر دیگر آقای دوستم را نیز منتشر کرده است. در شرح این تصویرهای گفته شده که معاون اول ریاست جمهوری وقت در مراسم فاتحه‌خوانی که به مناسبت یادبود از شهدای منسوبین قول اردوی ۲۰۹ شاهین در قصر صدارت برگزار شده بود، شرکت کرده است. 

Facebook-Post / Archived-Post

بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو تصویری که در ادعای کاربران همه‌گانی شد یک تصویر ویرایش شده است. در این تصویر به دور سر عبدالرشید دوستم یک خط سفید به عنوان پارچه سفید و هم‌چنان در بینی او دو نقطه سفید به عنوان پنبه ترسیم شده است. اما در تصویر اصلی که به دسترس فاکت‌کریسیندو قرار گرفته است هیچ ماده‌ی سفید رنگ به دور سر و در بینی آقای دوستم وجود ندارد.

هم‌زمان با ادعای نشر شده مبنی بر مسمومیت عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در ترکیه یک تصویر قدیمی و ویرایش شده وی همه‌گانی شد. تا کنون هیچ یک از منابع معتبر و منابع نزدیک به آقای دوستم از مسمومیت او خبر نداده‌اند. فاکت‌کریسیندو بر بنیاد یافته‌های تازه که توسط برخی از رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی منتشر شد، دریافته است که وضعیت صحی عبدالرشید دوستم خوب و خبر مسمومیت او بی‌اساس است.

Avatar

عنوان: وضعیت صحی عبدالرشید دوستم خوب و خبر مسمومیت او بی‌اساس است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *