تصویر جسد یک میلیونر ترینیدادایی به عنوان تصویر جسد ثروت‌مندترین مرد کویت همه‌گانی شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۱۷ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو با نشر چندین قطعه تصویر از وفات ناصر الچرکی خبر داده‌اند. کاربران ناصر الچرکی را ثروت‌مندترین مرد کویت عنوان کرده‌اند. در تصویرهای که هم‌زمان با این ادعا منتشر شده، جسد یک مرد، بانک‌نوت‌های دالر، ردیفی از خشت‌های طلا و وسایط نقلیه طلایی رنگ مشاهده می‌شوند. در ادعای کاربران آمده است که این مرد کویتی نتوانسته است چیزی از ثروتش با خود ببرد. در ادامه هم‌چنان آمده است: «این یک یاد آوری جدی برای همه من و شماست با دست خالی آمدیم و با دست خالی خواهیم رفت، از اینجا چیزی نمی توانی گرفت و با خود بُرد یگانه چیزی که بدردمان میخورد همانا اعمال صالح و اخلاق نیکوست».

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

شماری از کاربران توییتر نیز این ادعا و تصاویر را منتشر کرده‌اند. آنان هم‌چنان با نشر چندین تصویری که در آنها جسد یک مرد، ، بانک‌نوت‌های دالر، ردیف خشت‌های طلا و وسایط نقلیه طلایی رنگ مشاهده می‌شوند، از وفات ناصر الچرکی خبر داده‌اند. کاربران این پلتفرم نیز از ناصر الچرکی به عنوان ثروت‌مندترین مرد کویت نام برده و گفته‌اند که او چیزی از ثروتش را با خود نبرده است.

Archived-Tweet

یک ادعای بی‌اساس، تصویری از جسد یک میلیونر ترینیدادایی و نیز چندین قطعه تصویر نامرتبط دیگر را منتشر کرده‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌های ما در پیوند به این ادعا و تصاویر نشان می‌دهند که کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر یک ادعای بی‌اساس، تصویری از جسد یک میلیونر ترینیدادایی و نیز چندین قطعه تصویر نامرتبط دیگر را منتشر کرده‌اند.

بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، تصویری که در آن جسد یک مرد همراه با جواهرات در داخل یک تابوت مشاهده می‌شود متعلق به شیرون سوخدیو، میلیونر ترینیدادایی است. یافته‌ها در پیوند به سایر تصاویر هم‌چنان حاکی از آن است که این تصاویر متعلق به گنجینه‌های سایر کشورها است.

وبسایت دیلی‌میل خبر مرگ شیرون سوخدیو، میلیونر ترینیدادایی را در ۴ اپریل ۲۰۱۸ میلادی منتشر کرده است. این رسانه گزارش داده است که شیرون سوخدیو ۳۳ ساله، هفته گذشته در اثر یک تیراندازی در بیرون از خانه والدینش در ترینیداد و توباگو کشته شده است. بر بنیاد این گزارش، ارزش جواهراتی که در بدن آقای سوخدیو مشاهده می‌شود، ۱۰۰هزار دالر و نیز ارزش تابوت وی ۵۰هزار دالر بوده است.

Daily-Mail / Archived-Link

از سوی دیگر، وبسایت Littleindia نیز در ۱۶ می ۲۰۱۸ میلادی از مخفی شدن خانواده شیرون سوخدیو در ترینیداد و توباگو خبر داده است. در این گزارش از شیرون سوخدیو به عنوان تاجر هندی‌الاصل، فروشنده موترهای دست دوم و سلطان مواد مخدر نام برده شده و نیز گفته شده است که او با مافیا در ترینیداد و توباگو در ارتباط بوده است. این گزارش هم‌چنان تایید کرده است که او دوشنبه، ۲۶ مارچ ۲۰۱۸ میلادی کشته شده و پس از مرگ او تمامی اعضای خانواده‌اش از ترس جان خودشان مخفی شده‌اند.

Littleindia / Archived-Link

کانال یوتیوب 247NNU-TV نیز ویدیوی از جسد شیرون سوخدیو که مزین با جواهرات در داخل تابوت گذاشته شده را در ۸ اپریل ۲۰۱۸ میلادی منتشر کرده است.

یافته‌ها ما در پیوند به تصویری که در آن بانک‌نوت‌های دالر مشاهده می‌شوند، حاکی از آن است که این تصویر از موزیم پول بانک فدرال رزرو شیکاگو است.

Medium / Archived-Link

یافته‌های ما در پیوند به تصویری که در آن ردیفی از خشت‌های طلا مشاهده می‌شوند هم‌چنان نشان می‌دهد که این تصویر متعلق به خزانه بانک بریتانیا است.

Huffingtonpost / Archived-Link

یافته‌ها در پیوند به تصویر که در آن وسایط نقلیه طلایی رنگ مشاهده می‌شوند هم‌چنان نشان می‌دهند:

الف- تصویری که در آن یک جت طلایی رنگ مشاهده می‌شود متعلق به هواپیمای نوع Dassault Falcon 900B است. تصویری این هواپیما از سال ۲۰۰۷ میلادی در اینترنت قابل دسترس بوده است.

ب- تصویری که در آن یک کشتی طلایی مشاهده می‌شود متعلق به KHALILAH Yacht Charter بوده و این کشتی در سال ۲۰۱۵ میلادی در کارخانه کشتی سازی پالمر جانسون در آمریکا ساخته شده است.

ج- تصویری که در آن یک موتر طلایی مشاهده می‌شود متعلق به رولز طلایی است که در سال ۲۰۱۵ میلادی ساخته شده است.

Dassault Falcon 900BKHALILAH Yacht CharterGold Rolls
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

از سوی دیگر، با استفاده از جست‌وجوی کلید واژه در مورد ناصر الچرکی تحقیق کردیم و دریافتیم که چنین یک فرد ثروت‌مند کویتی وجود نداشته است. اما با تحقیق در مورد افراد ثروت‌مند کویت دریافتیم که یکی از افراد ثروت‌مند آن کشور ناصر الخرافی بوده است. او در ۱۷ اپریل ۲۰۱۱ میلادی در اثر حمله قلبی در قاهره مصر درگذشته است.

بر بنیاد یادداشت وبسایت فوربس، الخرافی ثروت‌مندترین مرد کویتی سال ۲۰۱۱ میلادی بوده است. این وبسایت دارایی او را بیش از ۱۰میلیارد دالر گزارش کرده بود.

Forbes / Archived-Link

در پیوند به ثروت‌مندترین مرد سال کویت نیز تحقیق کردیم. یافته‌های ما نشان می‌دهد که در حال حاضر فوزی الخرافی ثروت‌مندترین مرد تاجر کویت است.

وبسایت عرب‌پست از فوزی الخرافی به عنوان ثروت‌مندترین مرد سال کویت نام برده است. این وبسایت دارایی او را ۱.۲۵میلیارد دالر گزارش کرده و گفته است که او ثروت‌مندترین تاجر سال ۲۰۲۲ کویت است.

The Arab Post / Archived-Link

خلاصه: هم‌زمان با نشر یک ادعای بی‌اساس مبنی بر درگذشت ناصر الچرکی، ثروت‌مندترین مرد کویت تصویری از شیرون سوخدیو و نیز چندین قطعه تصویر نامرتبط دیگر منتشر شده‌اند. یافته‌های ما نشان می‌دهد که این تصاویر از سایر کشورها بوده و هیچ یک از این تصویرها از کویت نیستند.

Avatar

عنوان: تصویر جسد یک میلیونر ترینیدادایی به عنوان تصویر جسد ثروت‌مندترین مرد کویت همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *