روایت مبهم از مرگ یکی از فرماندهان جبهه آزادی افغانستان؛ آیا اکمل امیر کشته شده است؟

Explainer National

وزارت دفاع ملی امارت‌اسلامی‌افغانستان (طالبان) با نشر اعلامیه‌ی در ۱۱ اپریل ۲۰۲۳ میلادی، از کشته شدن یکی از فرماندهان کلیدی جبهه آزادی افغانستان و نیز هفت عضو دیگر این جبهه خبر داده است. در این اعلامیه آمده است که در نتیجه عملیات نیروهای ا.ا.ا در ولسوالی سالنگ ولایت پروان اکمل امیر، یکی از فرماندهان جبهه آزادی افغانستان به همراه هفت عضو دیگر این جبهه کشته شده‌اند.

به دنبال نشر خبر کشته شدن اکمل امیر، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویری از یک جسد را نیز منتشر کرده‌اند. آنان تصویر نشر شده را تصویر جسد اکمل امیر عنوان کرده و از کشته شدن او خبر داده‌اند.

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-Post

شماری از کاربران توییتر نیز این تصویر را منتشر کرده و از آن به عنوان تصویر جسد اکمل امیر نام برده‌اند.

Archived-Tweet

آیا اکمل امیر کشته شده است؟

در پی وقوع این رویداد، جبهه آزادی افغانستان با نشر اعلامیه‌ی از کشته شدن ۶ نفر عضو این جبهه خبر داده است. در این اعلامیه آمده است که جبهه آزادی افغانستان از سرنوشت اکمل امیر اطلاع دقیق ندارد و نیز مرگ او را تایید نکرده است. در این اعلامیه هم‌چنان آمده است که تصویر نشر شده از جسد اکمل امیر جعلی است.

Archived-Tweet

از سوی دیگر، شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی خبر نشر شده در پیوند به مرگ اکمل امیر را ضد و نقیض عنوان کرده‌اند.

کاربری به نقل از منابع محلی گفته است که طالبان در تلاش پیدا کردن اکمل امیر اند و در این پیوند ده‌ها نفر از اعضای خانواده و بستگان او را بازداشت کرده‌اند. این کاربر هم‌چنان از تلاشی خانه به خانه در شمال کابل، پروان و کاپیسا خبر داده است.

Archived-Tweet

با این حال، در تصویری که به عنوان تصویر جسد اکمل امیر منتشر شده است، چندین خال سیاه در قسمت فوقانی ابرو و گوش او مشاهده می‌شود. و اما در تصویرهای از اکمل امیر که در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، هیچ خال سیاهی در قسمت فوقانی ابرو و گوش او وجود ندارد.

برای وضاحت بیشتر ما تصویری از اکمل امیر و نیز تصویر جسدی که به عنوان تصویر او منتشر شده‌اند را کنار هم قرار داده‌ایم.

در ادامه، با استفاده از جست‌وجوی کلید واژه‌ها یک نوار تصویر اکمل امیر را نیز دریافتیم. این ویدیو را کانال یوتیوب RTA Dari در ۲۷ جنوری ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. با دقت به این ویدیو هم‌چنان مشاهده می‌شود که هیچ خال سیاهی در قسمت فوقانی ابرو و گوش آقای امیر وجود ندارد.

خلاصه: در پی نشر خبر کشته شدن اکمل امیر، یک تصویر به عنوان تصویر جسد او نیز منتشر شد. جبهه آزادی افغانستان خبر مرگ اکمل امیر را تایید نکرده و نیز تصویر نشر شده را جعلی عنوان کرده است.

(به‌روز شده در 20 اپریل ۲۰۲۳): جبهه آزادی افغانستان در چهارمین اعلامیه‌ی خود در ۱۶ اپریل ۲۰۲۳ میلادی، مرگ اکمل امیر، یکی از فرماندهان این جبهه را تایید کرده است. در این اعلامیه آمده است: “باکمال تاسف جبهه آزادی افغانستان شهادت فرمانده اکمل امیر را در نبرد سالنگ جنوبی  تایید می‌کند“.

Archived-Tweet

از سوی دیگر، گزارش‌ها حاکی از آن است که جسد اکمل امیر بعد از ظهر روز دوشنبه، ۲۸ حمل ۱۴۰۲ هجری‌شمسی برابر با ۱۷ اپریل ۲۰۲۳ میلادی در ولایت کاپیسا دفن خاک شده است.

Independentpersian/Archived-Link

Avatar

عنوان: روایت مبهم از مرگ یکی از فرماندهان جبهه آزادی افغانستان؛ آیا اکمل امیر کشته شده است؟

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Explainer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *